- Jestem honorowym dawcą i od lat rozliczam ulgę na krew - opowiada pan Jan z Bydgoszczy. - W tym roku skorzystałem z e-pita. Zalogowałem się do systemu kilka dni po jego uruchomieniu. Przedwczoraj otrzymałem na konto nadpłatę podatku.
Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? [najważniejsze pytania i odpowiedzi - relacja z dyżuru]
„Już ponad milion trzysta tysięcy osób rozliczyło się za pośrednictwem „Twój e-PIT” - napisał wczoraj na Twitterze Filip Świtała, wiceminister finansów. „To pierwszy rok, gdy podatnicy mają do dyspozycji elektroniczny system, w którym nie muszą samodzielnie wypełniać deklaracji, ani iść z nią do US czy wysyłać pocztą”.
Można zmienić lub nic nie trzeba robić
Nowa platforma resortu finansów działa od 15 lutego. Logując się zobaczymy swój PIT wypełniony przez skarbówkę.
Jak sprawdzić swoje zeznanie? Wchodzimy na stronę www.podatki.gov.pl i klikamy w „Zobacz swój e-PIT”. Podajemy PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu wskazaną w PIT za 2017 rok, jedną z kwot przychodu za 2018 rok oraz nadpłatę/podatku z deklaracji za 2017 rok. Wtedy zobaczymy nasz PIT.
Jednak nie trzeba logować się do systemu. Albo można wejść i zaakceptować, co w nim zobaczymy. W praktyce oznacza to, że np. dostanie po staremu ulgę na dziecko lub wesprze identyczną, jak rok wcześniej, organizację pożytku publicznego.
Jeśli podatnik nie zaloguje się w portalu podatkowym do 30 kwietnia, wówczas przygotowane w ramach usługi „Twój e-PIT” zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. W przypadku dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na jego zapłatę. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.
PIT za 2018 rok. Jak go rozliczyć? Możesz na to machnąć ręką!
Przygotowany przez urzędników e-pit można zweryfikować, jeżeli np. w tym roku chcemy komu innemu przekazać 1%. Podobnie będzie w przypadku ulgi rehabilitacyjnej (kwoty wydatków mogły ulec zmianie) czy dla honorowych krwiodawców (mogliśmy oddać więcej lub mniej krwi). Zmieniamy dane i akceptujemy je, czego dowodem jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni
W ramach usługi „Twój e-PIT” podatnik ma możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to czy składając je skorzystał z niej, czy złożył zeznanie w innej formie – elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo.
Zwrot podatku przyjdzie w maksymalnie 45 dni (licząc od dnia wysłania zeznania). Jeśli natomiast deklaracja zostanie wysłane w tradycyjny sposób - nadal można tak robić - zwrot nadpłaconego podatku otrzymamy w terminie do maksymalnie 90 dni.ą
