Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój pies i kot skrywają tajemnicę. Czym jest dziwny wilczy pazur?

opr. (wixad)
Podczas biegu wilczy pazur wbija się w podłoże zapobiegając skręceniu reszty nogi.
Podczas biegu wilczy pazur wbija się w podłoże zapobiegając skręceniu reszty nogi.
Piąty palec, który nie służy do niczego? Wilczy pazur to pamiątka z baaardzo odległych czasów. Czy decyzja o amputacji jest słuszna?

Wilczy pazur to szczątkowa pozostałość po przodkach, nie tylko psa, bo posiadają go również inne zwierzęta, w tym koty. W porównaniu z anatomią człowieka odpowiada dużemu paluchowi.

Wilczy pazur - nie u wszystkich

Zwykle wilczy pazur umieszczony jest nad stopą i nie ma kontaktu z ziemią, gdy pies stoi. Wilcze pazury znajdują się po wewnętrznej stronie przednich nóg. Cechę tę psy i koty dzielą z wieloma innymi zwierzętami, chociaż np. u dzikiego psa afrykańskiego nie znajdziemy dodatkowego pazura. Z kolei niektóre rasy psów maja aż dwa wilcze pazury. Co ciekawe, tylne wilcze pazury często nie mają paliczków i są związane jedynie ze skórą.

Czy usuwać wilczy pazur?

Wśród większości hodowców psów rasowych w Polsce panuje przekonanie, że wilcze pazury są cechą niepożądaną i zwykle usuwa się je chirurgiczne. Zwykle tłumaczy się to bezpieczeństwem psa, ponieważ wilczy pazur może zostać naderwany podczas zabawy lub podczas buszowania w zaroślach, co powoduje ryzyko infekcji. Operacja jest dość prosta i może być wykonana z miejscowym znieczuleniem, jeśli palec nie jest dobrze połączony z nogą. Usuwanie wilczych pazurów zwykle wykonuje się w 2-5 dnia życia.

Zdania na ten temat usuwania wilczych pazurów są jednak podzielone. Christine Zink z Johns Hopkins University przeanalizował na podstawie zdjęć poklatkowych bieg psa. Weterynarz zauważył, że podczas biegu cała przednia stopa, w tym wilcze pazury, styka się z podłożem. Podczas biegu wilczy pazur wbija się w podłoże zapobiegając skręceniu reszty nogi. Według niektórych naukowców psy bez wilczych pazurów doznają częściej urazów stóp i są bardziej podatne na artretyzm. Zink zaleca więc amputację wyłącznie wtedy, gdy pojawią się komplikacje pourazowe.

Niemcy w obronie pazura

Niemiecką ustawa o dobrostanie zwierząt zabrania usuwanie wilczych pazurów. Amputacja jest możliwa tylko wówczas, gdy dodatkowy pazur (zwłaszcza tylny) powoduje obrażenia.

Kot potrzebuje pazura

U kotów wilczy pazur nie ma charakteru szczątkowego. Dzikie kotowate używają go w trakcie polowania – pozwala im łapać i przytrzymywać zdobycz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska