
Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan
Kolosalne posągi Buddy wykute w skale przez buddyjskich mnichów w VI wieku n.e. nie miały łatwego życia. Kolejni władcy muzułmańscy na przestrzeni stuleci obierali je sobie za cel zniszczenia - bezskutecznie.
To, czego próbowali dokonać historyczni władcy, zostało zrealizowane przez Talibów w 2001 roku. Ogień artyleryjski w połączeniu z materiałami wybuchowymi dopełnił dzieła zniszczenia, obracając zabytkowe posągi w pył. Pozostały po nich jedynie puste wnęki.

Wielki meczet Al-Dżami Al-Kabir w Aleppo, Syria
Wielki meczet w Aleppo z charakterystycznym minaretem liczy sobie ponad 1000 lat i uznawany jest za jeden z największych muzułmańskich obiektów sakralnych na świecie.
W 2013 roku wojna domowa w Syrii doprowadziła wspaniały meczet do ruiny. Minaret został zburzony, dziedziniec i mury zniszczone. Historycy określają szkody jako najgorsze w historii syryjskiego dziedzictwa.

Lodowiec Chacaltaya, Boliwia
Lodowiec leżący w Boliwijskich Andach i liczący sobie 180 tys. lat należał niegdyś do największych atrakcji turystycznych kraju, szczycąc się jednym z najwyżej położonych ośrodków narciarskich na świecie.
Lodowiec zniszczyło niestety globalne ocieplenie - z dawnej góry lodu nie pozostało praktycznie nic. Od 2009 roku nie funkcjonuje również stacja narciarska.

Krak des Chevaliers, Syria
Krak des Chevaliers to najpotężniejsza twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej, dawna siedziba joannitów, a zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych w Syrii.
12 lipca 2013 roku, podczas syryjskiej wojny domowej, zamek został zbombardowany przez samoloty rządowe. Choć, na szczęście, nie zrównano go z ziemią, uległ poważnym zniszczeniom.