Pierwsza Komunia Święta 2023 - jakie prezenty dajemy w tym roku?
Jeszcze niedawno do najbardziej popularnych prezentów dawanych z okazji Pierwszej Komunii Świętej były zegarki czy deskorolki. Dziś czasy mocno się zmieniły i oprócz pieniędzy, wśród prezentów najczęściej pojawiają się rowery, biżuteria, dewocjonalia, laptopy czy smartfony. Do najczęściej dawanych prezentów komunijnych należą przede wszystkim
- rowery
- zegarki
- tablety
- laptopy
- seagweye
- elektryczne hulajnogi
- smartfony
Podatek dochodowy a prezenty komunijne. Czy trzeba płacić podatek za prezenty z komunii?
O konieczności odprowadzenia podatku od prezentów komunijnych (w tym także koperty z pieniędzmi) mówi art. 14 ust. 3. Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czytamy w nim, że:
- grupa I — małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym macocha i teściowie (podatek od kwoty powyżej 9637 zł)
- grupa II — zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (podatek od kwoty powyżej 7276 zł)
- grupa III — pozostałe osoby (podatek od kwoty powyżej 4902 zł)
Ile wypada dać na komunię świętą do koperty?
Wysokość kwoty jaką chcemy dać dziecku do przysłowiowej koperty zależy od wielu czynników. Wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa, czy jesteśmy bliższą czy dalszą rodziną. Nie od dziś wiadomo, że komunia święta jest sporym wydatkiem nie tylko dla rodziców dziecka ale i dla chrzestnych albowiem to oni najczęściej dają najwięcej pieniędzy do koperty. Ile zatem wypada dać pieniędzy w prezencie komunijnym? Sprawdźcie ile powinien dać chrzestny, ile dziadek, ciocia lub daleki wujek. Zobaczcie kwoty w naszej galerii :
