
Niepełnosprawność często wiąże się z trudnościami w życiu codziennym. Brak możliwości podjęcia pracy, kosztowne leczenie to tylko początek ich zmartwień.
Zobaczcie, o jakie świadczenia będą mogły starać się osoby z niepełnosprawnością w 2025 roku. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>

Renta socjalna
Renta socjalna przyznawana jest osobom niezdolnym do pracy ze względu na chorobę przyznawane osobom, u których niezdolność do pracy stwierdzono przed ukończeniem 18 roku życia lub 25 roku gdy taka osoba się uczy.
Od 1 marca 2025 roku (po waloryzacji) renta socjalna wzrośnie do poziomu 1901,70 zł brutto.

Renta z tytułu niezdolności do pracy
Podstawowym warunkiem uzyskania renty jest wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Wyróżnia się rodzaje rent:
- Renta stała przysługuje ubezpieczonemu którego niezdolność do pracy została uznana za trwałą.
- Renta okresowa przysługuje jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przysługuje ona przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.
- Renta szkoleniowa przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli spełni warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, może otrzymać rentę szkoleniową.

Zasiłek pielęgnacyjny
Osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o zasiłek pielęgnacyjny, który w 2025 roku będzie wynosić 215,84 zł miesięcznie.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.