MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle płaci się za mieszkania w Golubiu-Dobrzyniu. Zobaczcie koszty utrzymania M w spółdzielniach i wspólnotach

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobacz w galerii jaka jest wysokość opłat za mieszkania w Golubiu-Dobrzyniu
Zobacz w galerii jaka jest wysokość opłat za mieszkania w Golubiu-Dobrzyniu Collage PP/ze zdjęć Google Street View
W ostatnich tygodniach rozgorzała dyskusja na temat kosztów utrzymania mieszkań w Golubiu-Dobrzyniu. Największa Spółdzielnia Mieszkaniowa podaje z czego wynikają podwyżki. Burmistrz oskarża natomiast ją o działania polityczne.

Spółdzielnia Mieszkaniowa na początku kwietnia wystosowała do swoich lokatorów pismo, w którym odnosi się do wysokości czynszów. Zaznacza, że najwyższy składnik to ogrzewanie z PEC. W 2023 roku wzrosło z 4,1 zł/m2 do 7,01 m2.

Prezes PEC Michał Piotrowicz zaznaczył, że spółka podjęła działania, by było taniej.

- PEC Golub-Dobrzyń czeka na akceptacje taryfy zawierającą znaczną obniżkę ceny ciepła - napisał Michał Piotrowicz i dołączył porównanie cen w kilku wybranych miastach.

Burmistrz Mariusz Piątkowski uważa, że sprawa ma charakter polityczny.

- Na stronie internetowej Spółdzielni opublikowane zostało pismo, w którym niehonorowo i nieuczciwie przerzuca się odpowiedzialność za wzrost stawek czynszów na władze Miasta - zaznacza włodarz. - Przypominam, że stawki za wodę, ścieki, ciepło, śmieci i podatek od nieruchomości są jednakowe dla wszystkich Mieszkańców Golubia-Dobrzynia. Jednakże czynsze w innych wspólnotach mieszkaniowych są niższe, od tych obowiązujących w Spółdzielni Mieszkaniowej.

Włodarz miasta nie ma uprawnień do ingerowania w działalność spółdzielni, ale w ramach współpracy można było wypracować rozwiązania wpływające na wysokość czynszów. Mariusz Piątkowski od 9 lat zajmuje swoje stanowisko, jednak zadeklarował działania "po wyborach".

Zaskakujące jest jednak stwierdzenie, że czynsze w spółdzielni są "tak wysokie", skoro podobne są te we wspólnotach z udziałem miasta.

Zobacz w galerii ile kosztuje utrzymanie mieszkań w Golubiu-Dobrzyniu

Warto wiedzieć, że na wysokość opłat za mieszkania ma wpływ nie tylko metraż, ale też liczba osób mieszkających (stawki za śmieci) oraz zużycie wody.

Do sprawy odniósł się m..in. członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Rafał Malinowski, który zauważa, że burmistrz nie ma możliwości ingerowania w działalność spółdzielni.

- Zespół społeczny, o którym mówi burmistrz może zająć się własnymi mieszkaniami, domami, sytuacją na granicy Chińsko – Mongolskiej i czym tam chce. Nie ma żadnego prawa wtrącać się w relacje pomiędzy sąsiadami, spółdzielcami, współwłaścicielami spółdzielni! Po wyborach to władze miasta powinny przyjrzeć się sprawie zaniechania budowy mieszkań komunalnych, np. na przekazanej TBS z Rypina nieruchomości przy weterynarii na ul. Rypińskiej. Działka poszła, a mieszkań 0! - zaznacza Rafał Malinowski.

Czytaj w serwisie
Będzie nowa książka w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Kobiety z regionu będą bohaterkami publikacji
Zarobki prezesów i dyrektorów z Golubia-Dobrzynia pod lupą. Nawet 179 tys. zł rocznej pensji!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska