Spis treści
Zgodnie z art. 92(1) Kodeksu Pracy, w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna.
Kto ma prawo do odprawy emerytalnej i rentowej?
- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, a także wyboru
- osoby przechodzące na emeryturę lub rentę
- Do odprawy emerytalnej lub rentowej mają prawo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, a także wyboru. Nie ma znaczenia z czyjej inicjatywy i w jakim trybie został rozwiązany stosunek pracy. Prawo do takiego świadczenia nie jest też zależne od charakteru umowy ani też od stażu pracy u danego pracodawcy – wyjaśnia Katarzyna Sędziak z Zielonej Linii 19524, Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia.
Komu odprawa emerytalno-rentowa nie przysługuje?
- osobom, które już skorzystały z 1 takiego świadczenia
- osobom, które uzyskały prawo do renty lub emerytury, ale kontynuują zatrudnienie
- osobom uprawnionym do pobierania świadczenia przedemerytalnego lub renty rodzinnej
Odprawa emerytalno-rentowa nie przysługuje, jeśli pracownik uzyskał już takie świadczenie. Ma ono bowiem charakter jednorazowy. Gdy zatrudnionemu przyznano odprawę rentową, a następnie przeszedł on na emeryturę, wówczas nie otrzyma drugiej odprawy. Podobnie jest z emerytami, którzy ponownie podejmują zatrudnienie, ale już skorzystali z odprawy. Wówczas kończąc pracę, nie mają prawa do kolejnej odprawy. Odprawa emerytalna lub rentowa nie przysługuje też tym, którzy uzyskali prawo do renty lub emerytury, ale kontynuują zatrudnienie. Odpraw nie otrzymają także osoby uprawnione do pobierania świadczenia przedemerytalnego lub renty rodzinnej.
Informacja o wypłaceniu pracownikowi świadczenia powinna być zawarta w świadectwie pracy.
Ile wynosi odprawa emerytalna?
Wysokość odprawy powinna wynieść przynajmniej tyle co miesięczne wynagrodzenie za pracę, ale może być wyższa. Pracodawca może wypłacić świadczenie w wyższej kwocie. Są też oddzielne przepisy dla niektórych grup zawodowych. Według Karty nauczyciela odprawa emerytalna tej grupy zawodowej wynosi tyle co dwie pensje (staż pracy do 20 lat) lub trzy pensje (staż pracy powyżej 20 lat). Również pracownicy samorządowi mają odprawy uzależnione od stażu pracy: równowartość 2 pensji (przy stażu 10-14 lat), trzech pensji (staż 15-19 lat) oraz 6-miesięcznego wynagrodzenia (powyżej 20 lat pracy).
- Wysokość odprawy emerytalnej i rentowej nie jest zależna od okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Obliczając ją, należy stosować zasady jak przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zgodnie z § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – tłumaczy Katarzyna Sędziak z Zielonej Linii 19524, Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia.
Czy płaci się podatek od odprawy rentowo-emerytalnej?
Odprawa emerytalno-rentowa jest traktowana jak przychód ze stosunku pracy. Pracodawca musi więc odprowadzić od niego podatek dochodowy. Odprawa jest natomiast zwolniona ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Szczegóły czytaj w poniższej galerii.
Czytaj w serwisie
- Bez kolejki do sanatorium Zobacz kto może liczyć na szybki dostęp do sanatoriów z NFZ
- Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
