Klasa energetyczna określa zużycie prądu przez urządzenie elektryczne zgodnie z unijnymi dyrektywami ELD 92/75/WE.
Klasy efektywności energetycznej to skala od A do G, gdzie G to urządzenia najmniej efektywne, z kolei A odpowiada urządzeniom najbardziej oszczędnym. Do litery A dodaje się plusy (+), dla wyjątkowo efektywnych urządzeń. Wyróżnia się klasy A+, A++ i A+++.
Czytaj także: W tych godzinach prąd w domach jest najtańszy -wyliczenia. O tej porze najlepiej nie włączać pralki, zmywarki i piekarnika
Zasada jest całkiem prosta im wyższa klasa energetyczna tym mniejsze zużycie energii elektrycznej przez dany sprzęt, ale i wyższa cena za urządzenie.
W tym roku warto oszczędzać prąd ze względy na zamrożenie cen. Stawka za prąd po przekroczeniu 2000kWh będzie wyższa.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (tzw. Tarcza Solidarnościowa), gwarantuje gospodarstwom domowym stałą cenę prądu na obecnym (czyli tegorocznym) poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego. Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej przysługuje gospodarstwom, w którym są osoby z niepełnosprawnością i wynosi on 2,6 kWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus - czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. kWh.
Na mocy ustawy ograniczającą wysokość cen energii elektrycznej, przyjętej przez Sejm 20 października, został wprowadzony mechanizm „maksymalnej” ceny energii elektrycznej stosowanej przez sprzedawców energii. Cena maksymalna prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych wyniesie 693 zł/MWh. Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców energii w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi po przekroczenia limitów zużycia.
Stawki za prąd, gdy kupujemy sprzęt wyższej klasy energetycznej
W poniższej galerii zobaczcie ile zaoszczędzimy, gdy kupimy sprzęt najwyższej klasy energetycznej:
