Od 2020 roku najniższe wynagrodzenie w naszym kraju wynosi 17 złotych za godzinę, a 2600 zł brutto miesięcznie na umowie o pracę (to ponad 1900 złotych na rękę).
Wiele markowych sklepów zatrudnia studentów, szczególnie w dużych miastach. Zwykle nie jest wymagane doświadczenie. Oferowane są szkolenia. Dodatkowym plusem dla pracowników markowych sklepów są zniżki pracownicze na produkty oferowane w danym sklepie.
Wynagrodzenie w sklepach odzieżowych czy obuwniczych uzależnione jest oczywiście od stanowiska. Wiele sklepów wraz z rozwojem oferują lepsze warunki płacowe.
Dla wielu pracowników sklepów w galeriach handlowych ostatnie miesiące były bardzo ciężkie. W związku z ograniczeniami nałożonymi przez rząd celem zatrzymania epidemii koronawirusa centra handlowe zostały zamknięte. Wiele osób otrzymywało niższe wynagrodzenie. Niepewna jest też ich przyszłość w sklepach. Wiele znanych sieciówek nie otworzyło się wraz ze zniesieniem obostrzeń.
W poniższej galerii przygotowaliśmy dane zebrane z różnych stron internetowych, na których pracownicy podzielili się wysokością swoich wynagrodzeń w poszczególnych sklepach. Dane te nie są oficjalne.
Wynagrodzenia często są także uzależnione od miejsca pracy. W dużych miastach stawki są nieco wyższe.
Aktualnie sytuacja w wielu galeriach handlowych jest trudna. W czasie zamknięcia obiektów sprzedaż przeniosła się do internetu. Wiele sieci chce się wycofać z galerii handlowych, w których płacą wysokie czynsze za wynajem lokali a zwiększyć nakłady na sprzedaż w internecie. O czym otwarcie mówi między innymi Empik, który w maju nie otworzył ponad 40 sklepów w galeriach. handlowych
