Ratownik WOPR: Utonięcia w rzece stanowią 50 proc. wszystkich utonięć/TVN 24
Mowa o funkcjonariuszach z tzw. ogniw wodnych, którzy posiadają szybkie motorówki patrolowe i są odpowiednio do zadań przygotowani. Już 1 maja zwodowali łódź w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Tak samo zrobili w Bydgoszczy, by objąć opieką miejski odcinek Brdy.
- W tym roku szybciej rozpoczęli sezon letni, bo pogoda jest wyjątkowo dobra - wyjaśnia kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Tak jest podczas trwającej wciąż majówki, ale gdy się skończy, służby nie przerwą - będą ją pełnić do września.
Przemysław Słomski dodaje, że w okolicach Bydgoszczy okresowych patroli należy spodziewać się również na jeziorach Borówno i Jezuickim.
- Będą tam, gdzie są takie potrzeby, gdzie obserwuje się większą liczbę ludzi korzystających z wodnych uciech - precyzuje nasz rozmówca.
ZALEW KORONOWSKI. POLICJA CZUWA NIE TYLKO W PIECZYSKACH
Stałym nadzorem objęte zostały również większe akweny w całym naszym regionie, w tym toruński odcinek Wisły.
Funkcjonariusze sprawdzają łodzie i ich załogi. Te pierwsze muszą mieć dokumenty rejestracyjne i wyposażenie ratunkowe, zaś ludzi kontroluje się pod względem trzeźwości oraz uprawnień do kierowania łodzią, a od wędkarzy żąda się ważnej karty uprawniającej do amatorskiego połowu ryb.
Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, obowiązku rejestracji nie mają jednostki napędzane siłą ludzkich mięśni o długości kadłuba nieprzekraczającej 12 m oraz jednostki o napędzie mechanicznym o mocy silników nie większej niż 15 kW.
Policjanci przypominają o rozwadze podczas użytkowania różnego rodzaju sprzętu.
- W pierwszej kolejności musimy zadbać o własne bezpieczeństwo - przekonuje podkom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy. - Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol.
Kąpieliska w Kujawsko-Pomorskiem. Sprawdź, gdzie można wypocząć
I przypomina o podstawowych zasadach, jakie obowiązują na wodzie. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka (kamizelki ratunkowej lub asekuracyjnej). Nie pływajmy na tym sprzęcie pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu. Za naruszenie zakazu grozi kara grzywny, ale - co gorsza - w takim stanie narażone jest na niebezpieczeństwo zdrowie i życie amatora trunku oraz innych wodniaków.
Przed wypłynięciem powinniśmy poinformować najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Wypływając w rejs trzeba pamiętać o sprawdzeniu prognozę pogody. Sprawdzamy! Dziś na termometrach w naszym regionie zobaczymy najwyżej 19 kresek, ale w niedzielę już 20. Natomiast 22-23-24 kreski słupa rtęci będziemy obserwować dość regularnie przez cały przyszły tydzień. Możliwe będą jednak burze, zwłaszcza pod koniec tygodnia - informują synoptycy.
- Tak będzie za sprawą słabego wyżu atmosferycznego znad zachodniej części Europy - informuje Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl.
- To może być jeden z cieplejszych majów w ostatnich latach, pod warunkiem jednak, że ciepłe masy powietrza nie opuszczą naszego regionu do końca miesiąca - stwierdza bydgoski synoptyk Bogdan Bąk. ą