Indeks Zdrowych Miast 2022 jest wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz grupy Lux Med.
Najzdrowsze miejsca do życia
W zestawieniu wzięto pod uwagę 66 największych polskich miast. „Zaniepokojeni rosnącą liczbą chorób występujących na obszarach zurbanizowanych sprawdziliśmy, w których miastach na prawach powiatu są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia” – czytamy w raporcie z badania.
Przeanalizowano sytuację w 66 miastach funkcjonujących na prawach powiatu. Chodziło o wskazanie co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które z aglomeracji są najzdrowszymi miejscami do życia.
Indeks otwiera… Warszawa, uznana za najzdrowsze z polskich miast. Jak to możliwe? Pod uwagę wzięto osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia: zdrowie ludności, usługi komunalne i społeczne, edukację, mieszkalnictwo, środowisko, infrastrukturę oraz przestrzeń. Analizie poddano m.in. lokalne programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza.
Opole na zdrowie?
- Dla ekonomii wartości dwa odniesienia są najbardziej istotne: pierwsze to produktywność wykorzystania własnego potencjału, własnych zasobów, w tym pracy, a drugie to jakość życia – mówi prof. Jerzy Hausner, który był jedną z osób firmujących badanie. - Zdrowie musi być postrzegane jako kluczowa składowa obydwu tych odniesień, bo decyduje i o tym co nam daje siłę gospodarczą, i o tym czemu ta siła ma faktycznie służyć.
W dziedzinie Zdrowia liderem zostało Opole, w kategorii Ludność i Pokolenia oraz Usługi Społeczne i Komunalne zwyciężył Rzeszów. Liderem w Edukacji był Białystok a Mieszkalnictwie prym wiodły Gliwice. Kategoria Środowisko należała do Sopotu, a Infrastruktura – do Nowego Sącza. Najlepszą Przestrzeń do życia eksperci dostrzegli w Świnoujściu.
Grudziądz najlepszy, ale daleko za Warszawą
Warszawę uznano za najlepsze połączenie wszystkich tych walorów. A co z innymi miastami naszego regionu? Najwyższą pozycję (24.) w ogólnym indeksie zajął Grudziądz, wyprzedzając minimalnie Toruń. W dolnej części tabeli znalazły się Bydgoszcz (50.) i Włocławek (57.), który zdobył zaledwie 18,9 punktów wobec 100, jakie osiągnęła Warszawa.
W kategoriach szczegółowych w pierwszej dziesiątce pojawia się tylko jedno miasto z naszego regionu – Grudziądz. Wysoko, bo na 4. pozycji miasto zostało ocenione w kategorii Środowisko oraz na 7. miejscu w kategorii Przestrzeń.
Co ciekawe, Warszawa która zwyciężyła w rankingu, w żadnej z kategorii szczegółowych nie znalazła się na pierwszym miejscu. Indeks Zdrowych Miast ma być kontynuowany, autorzy planują jego coroczną aktualizację.
