Od dwóch lat obowiązują nowe zasady kwalifikowania pacjentów do zabiegów usunięcia zaćmy. Opracował je zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia, a zaakceptowało Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Natomiast, wiosną ubiegłego roku zabiegi te zostały uwolnione od limitów, co oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za wszystkie wykonane świadczenia. Takie rozwiązanie przyniosło efekty, kolejki pacjentów zaczęły się zmniejszać. Czas oczekiwania na usunięcie zaćmy z kliku lat skrócił się do kilku miesięcy.
Bezpieczny zabieg
Obecnie jest on jeszcze krótszy. Klinika Chorób Oczu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy wykonuje takie zabiegi w trybie jednodniowym, w czasie 3 tygodni.
Zabiegi, jak zapewniają specjaliści ze szpitala Jurasza, są całkowicie bezpieczne. W klinice tej operacje zaćmy wykonywane są z zastosowaniem najnowszej generacji aparatu i soczewek amerykańskiej firmy Alcon. Cała procedura wraz z wszczepianą soczewką jest w całości refundowana przez NFZ, co oznacza że pacjent nie musi dopłacać za lepszej jakości soczewkę.
Warto podkreślić, że czasie pandemii koronawirusa pacjenci przyjmowani są na bieżąco. Zgodnie z obowiązującymi na terenie kliniki i szpitala procedurami, u każdego przeprowadzony zostaje telefoniczny wywiad epidemiologiczny w kierunku Covid-19 a przed przyjęciem do szpitala wykonywany jest pomiar temperatury ciała.
W 2019 roku w klinice chorób oczu szpitala im. dr. Antoniego Jurasza przeprowadzono łącznie około 2,5 tysiąca tego typu operacji.
Dane NFZ
Zabiegi usuwania zaćmy wykonywane są również w innych bydgoskich szpitalach. Czas oczekiwania publikowany jest m.in. na stronie bydgoskiego oddziału NFZ. Z podanych danych wynika, że dłużej niż w Juraszu czeka się na zabieg np. w ośrodku OFTALMIKA (ok. 2,5 miesiąca) – pierwszy wolny termin wyznaczono na 7 września 2020 roku. Jeszcze dłużej czekają na zabieg pacjenci, którzy chcą by zabieg przeprowadzono w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką; pierwszy wolny termin jest dopiero 23 grudnia 2020 r. Pozostałe szpitale i ośrodki, w których także przeprowadza się tego typu operacje nie podały żadnych danych.
Głowna przyczyna ślepoty
Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Częstość jej występowania wzrasta z wiekiem pacjenta. Nieleczona stanowi obok jaskry i zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem główną przyczynę, odpowiadającą za 51 procent przypadków, ślepoty na świecie.
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny na świecie. W Polsce wykonuje się ponad 300 tysięcy operacji zaćmy rocznie. Obecnie standardem leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja z wszczepieniem sztucznej soczewki. Dzięki ograniczeniu ingerencji chirurgicznej do minimum operacja ta charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań i pozwala na uzyskanie poprawy widzenia zaraz po zabiegu. Pozwala też na skrócenie czasu pobytu w szpitalu do kilku godzin.
