MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko w czerwcu przybyło 146 tys. nowych ofert pracy

Zbigniew Biskupski AIP
Tomasz Bolt
Wciąż przybywa miejsc pracy – spada bezrobocie i dynamicznie rosną płace. Słusznie, bo wydajność pracy rośnie jeszcze szybciej niż zatrudnienie. Taki obraz gospodarki w pierwszej połowie 2016 r. przedstawia Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie sześciu miesięcy br. była większa niż przed rokiem o 2,3 proc., przy wzroście zatrudnienia o 2,1 proc.
Tylko wyniki budownictwa mogą budzić niepokój, zwłaszcza że potwierdzają spadek inwestycji. Poza nimi wszystkie inne dane makroekonomiczne wskazują, iż w drugim kwartale br. polska gospodarka spisywała się lepiej niż na początku roku – wynika z danych opublikowanych dziś w poniedziałek 25 lipca przez Główny urząd Statystyczny (GUS).
Z przestawionego dziś przez GUS opracowania „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w I półroczu 2016 r.” wynika, że w pierwszym półroczu 2016 r. w większości obszarów gospodarki utrzymywały się tendencje wzrostowe, a dynamika w drugim kwartale kształtowała się nieco korzystniej niż w pierwszym. Produkcja sprzedana przemysłu w okresie kwiecień–czerwiec br. wzrosła w skali roku w większym stopniu niż w okresie pierwszych trzech miesięcy br. Umocnił się wzrost sprzedaży detalicznej; przyspieszyła dynamika sprzedaży usług w transporcie. Spadek produkcji budowlano-montażowej w drugim kwartale był nieznacznie mniejszy niż w pierwszym.
Wzrost przeciętnych miesięcznych nominalnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw w skali roku w II kwartale br. był nieco wyższy niż w okresie styczeń-marzec br. Przy spadku cen konsumpcyjnych, poprawiła się siła nabywcza płac w porównaniu z I półroczem ub. roku.
Nominalne i realne emerytury i renty w obu systemach w I półroczu br. kształtowały się powyżej poziomu sprzed roku, ale ich dynamika była słabsza niż wynagrodzeń.
W czerwcu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 146 tys. ofert, o 15,6 proc. więcej niż w maju i aż o 21,7 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w I półroczu br. wzrosło w skali roku o 2,9 proc. Napływ do bezrobocia rejestrowanego był mniejszy niż w okresie sześciu miesięcy ub. roku; zmniejszyła się liczba osób wykreślonych z rejestrów. Stopa bezrobocia spadła do 8,8 proc. w końcu czerwca br.
Produkcja sprzedana przemysłu w I półroczu br. zwiększyła się w skali roku o4,4 proc. Wyższa niż przed rokiem była produkcja w przetwórstwie przemysłowym oraz w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji. Wzrosła produkcja w większości głównych grupowań przemysłowych (z wyjątkiem dóbr związanych z energią), w tym najbardziej – dóbr konsumpcyjnych trwałych oraz inwestycyjnych.
Wydajność pracy w przemyśle w okresie sześciu miesięcy br. była większa niż przed rokiem o 2,3 proc., przy wzroście zatrudnienia o 2,1 proc.
W czerwcu br. produkcja sprzedana w przemyśle wzrosła w skali roku o 6,0 proc. Produkcja budowlano-montażowa w I półroczu br. była niższa niż w analogicznym okresie ub. roku o 11,9 proc.; produkcja zmniejszyła się we wszystkich działach budownictwa, najbardziej w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W czerwcu br. spadek produkcji budowlano-montażowej był wolniejszy niż w poprzednich miesiącach i wyniósł 13,0 proc.
Sprzedaż detaliczna w I półroczu br. zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 5,0 proc., a w czerwcu br. wzrosła odpowiednio o 6,5 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu br. były niższe niż przed rokiem o 0,9 proc. Utrzymał się spadek cen towarów i usług w zakresie transportu oraz odzieży i obuwia; obniżyły się ceny związane z mieszkaniem. Wzrosły natomiast m.in. ceny żywności i napojów bezalkoholowych. W czerwcu br. skala spadku cen towarów i usług konsumpcyjnych była nieco mniejsza niż w poprzednich miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tylko w czerwcu przybyło 146 tys. nowych ofert pracy - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska