
Dodatku węglowego nie otrzymają też osoby, które zakupiły wcześniej węgiel za cenę nie wyższą niż 996,60 zł brutto za tonę od sprzedawcy, zgodnie z ustawą z dnia 23 czerwca 2022 roku.
Gdy wypełniamy wniosek o dodatek węglowy musimy oświadczyć, że nie korzystaliśmy i nie korzystamy z opału, zakupionego na podstawie przepisów ww. ustawy. Takie oświadczenie składa się pod groźną odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
----->

O dodatek węglowy nie mogą także samodzielnie wystąpić osoby, które: przebywają za granicą, w szpitalu, w domu opieki społecznej, w więzieniu lub zakonie. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prowadzenie gospodarstwa domowego wiąże się z faktem przebywania w lokalu lub budynku, dla którego składa się wniosek.
---->

Dodatek węglowy nie będzie także przysługiwał osobom, które deklarują, że prowadzą gospodarstwo domowe w altanie działkowej lub garażu. Zgodnie z ustawą o dodatku węglowym przysługuje on osobom, które prowadzą gospodarstwo domowe w budynkach "zamieszkałych i gospodarowanych". Według przepisów takie budynki, jak altana czy garaż są budynkami niemieszkalnymi, więc nie przysługuje na nie dodatek węglowy.
---->

Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
---->