
Aktualnie obowiązujące tablice trwania życia ZUS zastosuje również w przypadku osoby, której wprawdzie ustalił w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale jej wypłata została zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego nadal pracowała przed dniem nabycia prawa do świadczenia i która w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku zakończy to zatrudnienie.

Kolejna grupa to osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano im świadczenie i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek zapisanych na ich koncie po dniu ustalenia prawa do emerytury.

- Gdy taka osoba złoży wniosek o doliczenie składek w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku, wówczas przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części zwiększenia zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony jedynie raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie wyliczenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia. Jeżeli więc wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku, czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życia, kwotę emerytury ZUS obliczy z zastosowaniem tablic obowiązujących w dniu złożenia wniosku i porówna z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny. Wówczas wybierze wariant najkorzystniejszy dla seniora.