

koronawirus SARS-CoV-2
Uścisk dłoni jest drogą do zarażenia się licznymi chorobami, w tym tymi przenoszonymi drogą kropelkową, Wystarczy kaszlnięcie, by patogeny znalazły się na skórze naszych rąk, skąd z łatwością odbywają dalszą podróż.
Jedną z chorób przekazywanych przez dotyk jest koronawirus SARS-CoV-2. Wystarczy że skóra dłoni zetknie się z ustami chorego lub z zakażoną powierzchnią, aby wirus znalazł środek transportu się na kolejne przedmioty. Dlatego też w dobie pandemii tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk oraz noszenie rękawiczek ochronnych przed wejściem do miejsc potencjalnie skażonych. Ważne, by rękawiczki w sposób sterylny zdjąć zanim wsiądziemy do samochodu lub wejdziemy do domu - i wyrzucić do kosza.

wirusowe zapalanie wątroby typu A
To jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, zwana także żółtaczką pokarmową. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z wirusem HAV, najczęściej drogą oralno-fekalną. Wystarczą nieumyte ręce, by wirus przedostał się do naszego organizmu, gdzie namnaża się w komórkach wątroby.
Objawy:
Nudności, biegunka, ból brzucha, wysypka skórna, gorączka oraz żółte białka oczu. Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A chroni szczepienie.

tężec
Tężec zwany jest chorobą brudnych rąk. Wystarczy, że nieumytą dłonią dotkniemy ust, lub przystąpimy do spożywania pokarmu. Tężec jest chorobą zakaźną, jednak nie zaraźliwą - nie przenosi się droga kropelkową. Przeciwko tężcowi należy wykonywać szczepienia ochronne, w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej niż co 10 lat.
Objawy:
Chorzy cierpią na ból głowy, złe samopoczucie, bezsenność, niepokój i wzmożoną potliwość. Do jednego z bardziej charakterystycznych objawów należą skurcze mięśni, powodujące łukowate wygięcie ciała w stronę grzbietu, szczękościsk, trudności z przełykaniem, czasem nawet zatrzymanie oddechu. Po czasie dochodzą zmiany ciśnienia tętniczego i tętna, podwyższona temperatura ciała, zatrzymanie moczu oraz zaburzenia rytmu serca, które często prowadzą do śmierci.