Pan Grzegorz szuka chętnych do pracy w szkółce roślin ozdobnych. Ogłoszenie kieruje też do uchodźców z Ukrainy. Nie wymaga znajomości języka polskiego, oferuje pełny etat i 3 500 zł brutto wynagrodzenia.
- Telefonów jest wiele, ale ciężko znaleźć chętnych do pracy od rana, a u mnie trzeba zacząć o godzinie 6. Po południu nie ma takiego problemu z pracownikami – opowiada ogrodnik. - Moim ogłoszeniem o pracę zainteresowało się wiele pań z Ukrainy, ale problem w tym, że szkółka znajduje się cztery kilometry od Inowrocławia, a większość kobiet z Ukrainy mieszka z dziećmi w mieście. Wszystkie autobusy zostały polikwidowane i nie mają czym dojechać do pracy.
Od wybuchu wojny na Ukrainie do 30 września 2022 r. nr PESEL nadano 1,4 mln uchodźców, w tym 45 tys. (3,3 proc.) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. 57,5 proc. to osoby pełnoletnie, z których 85,7 proc. to kobiety. Dlatego zatrudnienia poszukują przede wszystkim one.
Przed wybuchem wojny było inaczej – do pracy w naszym regionie przyjeżdżali głównie mężczyźni, jednak po 24 lutego 2022 wielu z nich wróciło na Ukrainę. Od stycznia do końca września 2022 r. na terenie województwa pracę podjęło 38,2 proc. mniej obywateli Ukrainy niż w tym samym czasie 2021 roku.
Z oświadczeń o powierzeniu pracy, które pracodawcy składają po zatrudnieniu uchodźcy z Ukrainy wynika, że w 2022 r. Ukraińcy znajdowali zajęcie gównie w Bydgoszczy (39,4 proc.) i powiecie bydgoskim (9,1 proc.). W Toruniu – 6,5 proc., w powiecie inowrocławskim (6 proc.) i świeckim (5,6 proc.).
Powiadomienia o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy pochodziły przede wszystkim od pracodawców z sekcji przetwórstwo przemysłowe (52,3 proc.). Uchodźcy produkują konstrukcje metalowe i wyroby z tworzyw sztucznych, przetwarzają drób, ryby, owoce i warzywa. Znajdują też zatrudnienie w placówkach gastronomicznych i magazynach.
Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo stanowią 3,5 proc. oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy w 2022 r. w naszym regionie. Producenci rolni liczą na ich udział w czasie zbiorów. W 2022 roku powiatowe urzędy pracy w Kujawsko-Pomorskiem wydały 301 zezwoleń na pracę sezonową dla obywateli Ukrainy (80,3 proc. wszystkich zezwoleń na pracę sezonową) i 3/4 podejmujących tę pracę stanowiły kobiety.
Obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie, jeśli przebywają w Polsce legalnie, mogą świadczyć pracę sezonową bez żadnych pozwoleń. W tym wypadku nie ma również konieczności składania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Jedynym wymogiem jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca (niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenie) w ciągu 14 dni.
Od 28 stycznia br. rozszerzono zakres prac, które obywatel Ukrainy ma prawo świadczyć jako pomocnik rolnika. - Może wykonywać wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Zatem pomoc świadczona przez takiego pomocnika rolnika nie jest ograniczona jedynie do czynności związanych z pracą przy zbiorach owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich.
