Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie kuszą studentów promocjami

(km)
Uczelnie publiczne na studiach zaocznych na razie opłat nie zmniejszają, wręcz przeciwnie
Uczelnie publiczne na studiach zaocznych na razie opłat nie zmniejszają, wręcz przeciwnie sxc
Czesne na studiach w Kujawsko-Pomorskim będzie niższe! Gdzie? Na uczelniach niepublicznych, które nie ukrywają, że walczą o studenta.

- Nie zauważyliśmy, aby zmniejszyło się zainteresowanie naszą ofertą - mówi Marzena Białas, kierownik działu rekrutacji Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Ale studentów z roku na rok jest coraz mniej, więc uczelnie wymyślają sposoby, jak ich przyciągnąć. Zwłaszcza niepubliczne, które nie dostają dotacji z budżetu. WSG wprowadza tzw. czesne wydziałowe, czyli jednolitą opłatę dla grupy kierunków. Na dodatek mniejszą, np. czesne na studiach społecznych zostało obniżone do 3200 zł rocznie, podczas gdy w ubiegłym roku socjologia kosztowała 3950 zł.

Także Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku oferuje szereg udogodnień. Jej rzecznik Monika Jabłońska wymienia: - Obniżamy czesne dla studiujących na I roku, proponujemy system ratalny, wracamy do wnoszenia przez studentów czesnego tylko przez dziewięć miesięcy.

Do 15 sierpnia WSHE rezygnuje również z pobierania wpisowego. Podobnie Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, lecz do 15 lipca. Poza tym "Bankowa" obniżyła czesne prawie na wszystkich kierunkach, wprowadzając też kilka promocji, np. na dziennej europeistyce pierwszy semestr można będzie studiować za darmo.

Przeczytaj również: Wiemy, jakie kierunki studiów są najpopularniejsze w 2011 roku.

Uczelnie publiczne na studiach zaocznych na razie opłat nie zmniejszają, wręcz przeciwnie. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy podnosi czesne na geografii i biologii (o 50-100- za semestr). - To wynika z kalkulacji, ponieważ obserwujemy zmniejszenie się liczby studentów studiów niestacjonarnych, a te prowadzone są na zasadzie samofinansowania się - wyjaśnia rzecznik UKW Tomasz Zieliński.

Na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika najwięcej trzeba wydać na wydziale medycznym - w tamtym roku 19 tys. rocznie. Ile w tym? - Jeszcze nie ma zarządzenia - mówi rzecznik dr Marcin Czyżniewski. - W www.pomorska.pl/torun Toruniu opłaty pozostały raczej na tym samym poziomie, zmieniając się najwyżej o kilkadziesiąt złotych w jedną lub drugą stronę.

Dr Dominik Antonowicz, współautor raportu "(Bez) płatne studia 2011" komentuje. - W naszym województwie płatne studia są drogie w stosunku do zarobków. Zatem ci, którzy muszą zarabiać na naukę wolą wyjechać do Gdańska, Poznania czy Warszawy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska