https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelniom w regionie brakuje chętnych. Nie wszystkie kierunki powstaną

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczelnie dopóki mogą, rekrutują kandydatów. Zaraz po ogłoszeniu wyników, przeprowadzają kolejną turę naboru. Zwykle są to dwa-trzy etapy. W ostateczności kierunek nie zostaje uruchomiony.
Uczelnie dopóki mogą, rekrutują kandydatów. Zaraz po ogłoszeniu wyników, przeprowadzają kolejną turę naboru. Zwykle są to dwa-trzy etapy. W ostateczności kierunek nie zostaje uruchomiony. Małgorzata Genca
Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem nie uruchomią wszystkich planowanych kierunków studiów. Zabrakło kandydatów, którzy chcieliby się na nie zgłosić.

We wtorek wyniki II tury rekrutacji ogłosił Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W dodatkowym naborze największym powodzeniem cieszyły się takie kierunki, jak zarządzanie, germanistyka, biologia, socjologia, turystyka i rekreacja - wymienia Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Lista jest znacznie dłuższa i nie sposób wymienić wszystkie kierunki.

Decyzja dopiero zapadnie
Pod znakiem zapytania jest jednak los dwóch kierunków, na UMK na których chętnych było bardzo mało. To rzeźba, na którą zgłosiły się 3 osoby oraz nauki o rodzinie (tu chętnych było 6). Decyzja o tym, że kierunki te nie zostaną uruchomione, jeszcze nie zapadła.Wiadomo natomiast, że nie ruszą studia w języku angielskim. Chętnych było tak mało, że uczelnia nawet nie zdecydowała się przeprowadzać drugiego naboru. Kandydatom, którzy dostali się na nieuruchomione kierunki, UMK zaproponuje studia na kierunkach pokrewnych. Tak samo jest na dwóch pozostałych uniwersytetach w regionie.

Małą popularnością cieszyły się na UMK takie kierunki jak, etnologia, filologia bałkańska, fizyka techniczna, astronomia i studia miejskie. Mimo niewielkiej liczby kandydatów, uczelnia jednak chce je uruchomić. - Kolejnej tury naboru nie planujemy - dodaje Ewa Walusiak-Bednarek.

Przeczytaj też: Uczelnie z województwa kujawsko-pomorskiego przyjmują chętnych

Będzie kolejny nabór
Taki zamiar ma natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Jak informują w dziale dydaktyki i spraw studenckich UTP, rejestracja chętnych zakończyła się w poniedziałek, a wyniki naboru zostaną ogłoszone w czwartek (17 września). Wtedy też okaże się, czy na studiach I stopnia niestacjonarnych ruszą wszystkie kierunki.

Wiadomo już natomiast, że na studiach stacjonarnych I stopnia nie zostaną uruchomione następujące kierunki: bioinżynieria w produkcji zwierzęcej, fizyka techniczna, inżynieria gazu łupkowego, inżynieria materiałowa, nano-bioinżynieria i ochrona środowiska.

Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego, uczelnia planuje przeprowadzić jeszcze jeden etap rekrutacji. Pod koniec tygodnia będzie wiadomo, na jakie kierunki. Do 21 września trwa natomiast nabór na studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne.

Wyniki ogłoszą za tydzień
Nabór na studia I stopnia zakończył też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zamierzamy uruchomić wszystkie kierunki - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - Nie wiadomo jedynie, jak będzie z filologią rosyjską ze znajomością języka. Chętnych mamy mało. Przyczyna jest oczywista: w zdecydowanej większości szkół nie uczy się już tego języka. Dla porównania, na filologię rosyjską bez znajomości języka zgłosiło się wystarczająco dużo kandydatów i ten kierunek na pewno ruszy.

Na UKW bez problemu dopełniły się miejsca na pedagogice, bezpieczeństwie narodowym, administracji, filologii o specjalności germanistyka bez znajomości języka oraz pedagogice wczesnoszkolnej. Mniej chętnych było na regionalistykę europejską, zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochronę zabytków, fizykę.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 24 września. - Wtedy okaże się, czy gdzieś są jeszcze wolne miejsca - dodaje Jendryczka.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mycha
W dniu 03.10.2015 o 19:49, Katarzyna napisał:

Zależy też co się w życiu robi jeden zawód potrzebuję papierka drugi nie koniecznie, np ja kończyłam rachunkowość na WSB i gdyby nie to raczej dziś nie mogła bym pracować w zawodzie księgowej bo wyższe wykształcenie w tym zawodzie to raczej podstawa.

 

Toruńska W-yższa S-zkoła B-ankrutów reklamuje się w Bydgoszczy?

Czy, metropolia toruńska J. Wyrowiskiego, nie może zapewnić pracy wykładowcom tej szkółki?

K
Katarzyna

Zależy też co się w życiu robi jeden zawód potrzebuję papierka drugi nie koniecznie, np ja kończyłam rachunkowość na WSB i gdyby nie to raczej dziś nie mogła bym pracować w zawodzie księgowej bo wyższe wykształcenie w tym zawodzie to raczej podstawa.

d
diavol

Na Wyższej Szkole Bankowej też widziałam są jeszcze miejsca, nawet zrobili dodatkową promocję, da tych co wszystko robią na ostatni moment, ale to ogólnie w tym roku jest miejsc wszędzie.

t
tczewianin

Studia teraz?,komu potrzebne tyle magistrów?,jak tu nie ma komu wbić gwoździa,ścian pomalować.Ja kończyłem zawodówkę,potem technikum w latach 90-tych,dziś pracuję przy obrabiarce CNC ,na rękę dostaję ponad 9 tyś.Pracuję 8 godz dziennie.Cieszę się,że nie dałem się namówić na jakieś licea w młodości.Liczy się fach w ręku ,nie papierek z UMK czy innego uniwersytetu.

d
do matołka z CT, po Umk
W dniu 16.09.2015 o 13:09, Flp napisał:

W ogole powinno sie przeniesc Collegium Medicum do Torunia w calosci.W Bydgoszczy stagnacja a w Toruniu rosnie potężny szpital

 

 Do tego dąży sitwa toruńska: car regionu słynny Gąsior wraz ze swoim teściem, rektor Tretyn, pacyfikator Bydgoszczy baron/baran? tow. T. Leńz, rydzykowa spikerka A. Sobecka i pewnie inni z zakompleksionej gęsiej MIToPOlis, którzy z realizmem ,uczciwością, normalnością,czy mają dużo wspólnego?

Czy, to normalne ,zeby w tak ubogim regionie burzyć stary szpital ,bo toruński marszałek w Berlinie zobaczył inny i ma POmysłA , zeby biorąc POżyczkę, zadłużyć region na 400 mln PLN budować taki w swojej zakompleksionej mieścine?

F
Flp
W ogole powinno sie przeniesc Collegium Medicum do Torunia w calosci.W Bydgoszczy stagnacja a w Toruniu rosnie potężny szpital
l
leo-nard

BYDGOSZCZANIE nie powinni posyłać swoich bliskich na studia na umk do Torunia, dopóki nie zwrócą suwerenności naszej AMB.Ta pazerna ,zakompleksiona ,przereklamowana szkółka ,czy rozumie ,ze szkodzi pacjentom szpitali ,którymi rządzi?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska