Spis treści
Projekt „Musical Hearts” uczennic LZK we Włocławku
Sześć uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii – przygotowało projekt „Musical Hearts”, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Włocławka i okolic do udziału w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, a także rozwój twórczości wśród młodzieży.
Projekt przygotowały uczennice, które połączyła pasja do muzyki i kultury:
Weronika Trzcińska,
Łucja Galczak,
Amelia Góral,
Julia Gołaszewska,
Paulina Pawlak,
Katarzyna Balcerak (kierownik projektu).
W ramach projektu, uczennic LZK Włocławek brały udział w przygotowaniu szeregu wydarzeń, a kolejne przed nimi – zorganizowały koncerty na terenie Liceum Ziemi Kujawskiej, Domu Dziennego Pobytu w Urszulewie oraz w „Klubie Zazamcze” Browaru B.
- Jednemu z nich nadałyśmy tytuł „Muzyczne Serca Włocławka” i został zorganizowany w całości przez nas. Dochód z tego wydarzenia przeznaczyłyśmy na Polską Fundację Muzyczną, która została naszym partnerem. Kolejne koncerty zaplanowałyśmy na ósmego i dziewiątego kwietnia - w szkołach w Szpetalu Górnym, Kowalu, Fabiankach i SP nr 8 – zdradzają dziewczyny i dodają, że partnerem projektu została też Fundacja „Już jestem” Katarzyny Jaroszewskiej. - Zostałyśmy zaproszone na organizowaną przez panią Kasię galę konkursową, podczas wydarzenia wystąpiły dziewczyny z naszego projektu.
Muzyczne zajęcia dla uczniów z Włocławka i okolic
Uczennice włocławskiego ogólniaka zdradzają, że występy opierają się na muzycznej współpracy: Julia gra na flecie poprzecznym, Amelia na gitarze, Łucja na pianinie i skrzypcach, natomiast Weronika i Łucja osiągają liczne sukcesy wokalne. Tej ostatniej udało się niedawno stworzyć autorski utwór „Pusty Peron”.
- Na terenie trzech szkół we Włocławku przeprowadziłyśmy zajęcia muzyczne, podczas których dzieci i młodzież zapoznawały się z instrumentami, rozwiązywały quizy i kreatywnie spędziły czas. W LZK zorganizowałyśmy imprezę popularyzującą muzykę z lat 80. i 90 – wyliczają uczennice włocławskiej „jedynki”.
Kolejne warsztaty zaplanowano na 10 kwietnia 2024 w Szkole Podstawowej w Kruszynie. Po warsztatach zaplanowano kiermasz ciast i innych wypieków. Dochód przeznaczony zostanie na finalne działania projektowe.
- Poprzez nasze osiągnięcia chcemy motywować młodych ludzi do rozwoju swoich pasji (pokazujemy, że muzyka jest uniwersalną pasją, która sprawia radość każdemu, niezależnie od wieku) i podejmowania własnych inicjatyw społecznych – dodają uczennice I Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku.
LZK we Włocławku w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2023
Przypomnijmy, ze I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku trafiło do czołówki Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2023. LZK z Włocławka znalazło się na dziewiątej pozycji w rankingu i tym samym zajęło drugą notę wśród szkół z województwa kujawsko-pomorskiego.
Przypomnijmy, że jeden z projektów realizowanych w województwie kujawsko-pomorskim otrzymał najwyższą nagrodę Złotego Wilka w kategorii przestrzeń miejska. Był to projekt pięciu uczniów z I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku pt. „SzachMat”. Otrzymał on także Srebrnego Wilka jako najlepszy projekt w województwie kujawsko-pomorskim.
Oprócz „SzachMat”, w 2023 roku w olimpiadzie doceniono także inną akcję LZK – „Rusz Biodrem”. Projekt otrzymał Srebrnego Wilka. Więcej na temat sukcesów I LO we Włocławku w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, pisaliśmy w poniższym materiale: