https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniów będzie mniej

Rozmawiał i fot. Bogumił Drogorób
Robert Stańko: - Ewentualne zmiany będą  możliwe od 1 września tego roku.
Robert Stańko: - Ewentualne zmiany będą możliwe od 1 września tego roku.

Rozmowa z

Robertem Stańko

burmistrzem Górzna

- Jaka jest baza oświatowa w gminie Górzno, ile jest szkół, nauczycieli zatrudnionych, słowem - czym gmina dysponuje?**

- Gminny system oświaty, w stosunku do ilości dzieci, które objęte są procesem edukacyjnym, jest bardzo rozbudowany. Przedstawia się on następująco: Zespół Szkół w Górznie (szkoła podstawowa i gimnazjum oraz szkoła filialna w Zaborowie - klasy 0 - III), Zespół Szkół w Gołkowie (szkoła podstawowa i gimnazjum), Szkoła Podstawowa w Miesiączkowie oraz Gminne Przedszkole w Górznie. Jeżeli chodzi o kadrę pedagogiczną, to zatrudnionych jest, we wszystkich tych placówkach, 75 nauczycieli w różnym wymiarze godzin.

- Ilu uczniów objętych jest edukacją w poszczególnych szkołach?

- Mówiąc o uczniach objętych szkolnym obowiązkiem edukacyjnym mamy na myśli również sześciolatków, czyli odziały "0". To łącznie i dokładnie 590 uczniów. Przypisując uczniów do poszczególnych placówek, w roku szkolnym 2007/2008, sytuacja wygląda następująco: Zespół Szkół w Górznie - 419 uczniów, szkoła filialna tego zespołu w Zaborowie - 24 uczniów, Zespół Szkół w Gołkowie - 103 uczniów w tym 41 uczniów w gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Miesiączkowie - 44 uczniów.

- Co jest, w obecnej sytuacji największym problemem dla władz, administracji samorządowej?**

- O wiele za mała liczba dzieci w oddziałach klasowych wszystkich szkół. Mówimy tutaj o klasach, w których liczba uczniów jest znacznie niższa niż 10 dzieci. Za tym oczywiście idą ogromne koszty związane z utrzymaniem tych placówek. Dyrektorzy próbują łączyć odziały klasowe, ale i tak nie rozwiązuje to gminnego, ekonomicznego problemu.

- Co chcecie zmienić?**

- W związku z obecną sytuacją oraz bardzo złymi prognozami na lata kolejne, do roku szkolnego 2011/2012, liczba uczniów w całej gminie zmniejszy się jeszcze o 153 osoby (prawie 26 proc. w stosunku do dnia dzisiejszego), proponowana jest następująca zmiana: likwidacja oddziałów filialnych w Zaborowie, likwidacja klas gimnazjalnych w Gołkowie oraz zmniejszenie ilości oddziałów w Miesiączkowie (pozostałyby klasy 0 - III). Wszystkie dzieci miałyby być przewiezione do Górzna. W ramach oszczędności również Przedszkole Gminne miałoby być włączone do Zespołu Szkół w Górznie.

- Jeżeli przygotowywane są zmiany proszę rozwiać wątpliwości rodziców, jeżeli takie się pojawiają.

- Wątpliwościami i ewentualnym utrudnieniem dla dzieci, może być dowóz do Górzna. Niemniej jednak dodatkowy transport, jaki będzie zabezpieczał dowóz dzieci, zminimalizuje czas dojazdu i odjazdu uczniów. Pozostałe argumenty mogą już przemawiać tylko za zmianami. Bardzo dobre zaplecze socjalne: budynek szkolny, klasy, hala sportowa, pomoce dydaktyczne. Równie dobrze przygotowana, jak we wszystkich placówkach gminnych, kadra pedagogiczna, stołówka oraz dożywianie dzieci w formie ciepłych posiłków. Kontakt i przebywanie dzieci w niewiele większych grupach również wpływa pozytywnie na dzieci i młodzież. Tu trzeba zaznaczyć, że ewentualne zmiany nie spowodują wzrostu ilości oddziałów w szkole w Górznie, a liczba dzieci w klasach będzie oscylowała w okolicy 20 osób.

- Zmiany wejdą w życie od? **

- Z racji na procedury oraz przepisów prawnych ewentualne zmiany będą możliwe od 1 września tego roku.

- Kiedy zostaną te propozycje przedstawione, czy na najbliższej sesji, czy może później?

- Temat systemu oświaty przedstawiłem radnym na ostatnio zwołanym wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji gminnych. Teraz dyskusje prowadzone jeszcze będą na poszczególnych, osobnych komisjach, a decyzję radni podejmą na najbliższej sesji Rady Gminy, której posiedzenie zaplanowano 18 lutego.

Na koniec chciałbym przedstawić bardzo ważne dane dotyczące budżetu gminnego. Obecnie, na prawne funkcjonowanie edukacji gminnej, wygospodarować trzeba 4 095 544 złotych. W tym subwencja oświatowa to tylko 2 801 396 zł. (68,4 proc. wszystkich kosztów). Tak więc z dochodów własnych dołożyć trzeba 1 294 148 złotych. Planowany cały dochód gminny na rok bieżący to 8 353 191 złotych. Zakładając, że w 2012 roku dochody i wydatki związane z oświatą pozostaną na tym samym poziomie oraz przy spadku liczby uczniów o ponad 25 proc., zmniejszeniu ulegnie subwencja oświatowa o ok. 720 000 złotych. W przypadku braku zmian w oświacie kwotę tę trzeba będzie dodatkowo zabezpieczyć z dochodów własnych gminy. Proponowane zmiany powinny przynieść oszczędności około 450 000 zł. Mam nadzieję, że Radni Gminy Górzno spojrzą obiektywnie na sytuację w całej gminie i w imieniu wszystkich mieszkańców podejmą odpowiednią decyzję.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska