W czwartek w programie portalu Wirtualna Polska (www.wp.pl), wiceminister edukacji Maciej Kopeć odnosząc się do przywrócenia zajęć opiekuńczo-dydaktycznych w klasach I-III powiedział, że nie ma decyzji, aby do 26 czerwca do szkół mieli wrócić uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
Wiceminister wyjaśnił, że niebawem zostanie opublikowane nowe rozporządzenie. Będzie ono zawierać informację o przedłużeniu ograniczenia w funkcjonowaniu szkół do 26 czerwca, czyli do zakończenia zajęć dydaktycznych.
MEN się wycofuje?
Tymczasem kilka godzin później Anna Ostrowska, rzecznik MEN stwierdziła, że nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie ewentualnego powrotu uczniów do szkół. - Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca. Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS.
Rzeczniczka MEN przypomina, że "Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca br."
W komunikacie czytamy też: "Od 25 maja br. będą umożliwione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas I- III szkoły podstawowej, a także konsultacje dla uczniów klas 8 i maturzystów. Natomiast od 1 czerwca br. uruchamiamy konsultacje dla uczniów z pozostałych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych."
Wytyczne na egzaminy
Rządowe rozporządzenie ma zawierać informacje dotyczące m.in. konsultacji dla uczniów (dla maturzystów i ósmoklasistów od 25 maja, dla pozostałych uczniów - od 1 czerwca) oraz ewentualnego otwarcia burs i internatów, a także zabiegów rewalidacyjnych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
W sprawie przeprowadzenia przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, matury, egzaminów zawodowych szczegółowe wytyczne przedstawi Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Główny Inspektor Sanitarny.
W czwartek i piątek do szkół mają trafić wytyczne w sprawie opieki nad najmłodszymi dziećmi z klas I-III (placówki mogą przyjmować uczniów od 25 maja).
W najbliższych dniach ma również zostać przekazana informacja dotycząca organizacji egzaminów.
W tym roku egzaminy przesunięte. Matura odbędzie się w dniach 8-29 czerwca, egzamin ósmoklasisty - 16-18 czerwca, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe - od 22 czerwca do 9 lipca.
W związku z epidemią koronawirusa od 25 marca w szkołach prowadzone jest nauczanie zdalne.
