Kolejny raz licealiści z Nakła znaleźli się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W tym roku odbyła się szósta już edycja konkursu historycznego "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy", którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Od samego początku biorą w nim udział uczniowie LO im. Krzywoustego w Nakle. To zasługa Violetty Hejzy, nauczycielki historii w tej szkole, która potrafi zachęcić młodzież.
Prac ponad pół tysiąca
Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej.
W tym roku do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęła rekordowa liczba konkursowych prac, bo aż 517. To ponad sto więcej niż rok temu. Autorów było ponad 800. Wybranie najlepszych nie było zadaniem prostym. Ostatecznie nagrodzono 38 autorów. W gronie tym, jak co roku, znaleźli się uczniowie LO im. Krzywoustego w Nakle.
Jak poinformowała "Pomorską" Violetta Hejza z LO im Krzywoustego laureatkami konkursu zostały w tym roku drugo-klasistki: Dominika Steć, Karolina Szymaniak i Zofia Stawicka oraz Katarzyna Nitka, uczennica klasy trzeciej, prawniczej.
- Nagrodzono ich prace o Marianie Taczaku i Kazimierzu Włodarskim, które będą prezentowane w nowo otwartym Muzeum Katyńskim w Warszawie i opublikowane w albumie upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej wydanym przez IPN - informuje, w przesłanym do redakcji tekście, Violetta Hejza.
Wycieczka w nagrodę
Tradycją jest, że laureaci w nagrodę wyjeżdżają za granicę. Odwiedzają miejsca pamięci narodowej. W pierwszych latach trwania konkursu były to Kresy. Młodzież zwiedziła m.in. polskie cmentarze w Katyniu, Bykowni Charkowie, Miednoje. W ubiegłym roku wyjazd na Wschód okazał się niemożliwy. Laureaci wraz z opiekunami pojechali więc do Włoch. Zwiedzili miejsca, w których walczyli żołnierze 2. Korpusu Polskiego.
W tym roku nagrodą dla autorów najlepszych prac była podróż szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Trasa wiodła przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję. Wyjazd trwał od 26 września do 3 października. Jakie licealistki z Nakła przywiozły wrażenia? Oto fragmenty przesłanej nam przez Violettę Hejzę relacji z tej niezwykłej podróży.
Plaże Normandii
Zwiedzanie północnej Francji rozpoczęło się od Amiens, miasta z okazałą katedrą gotycką z XIII w. i Caen - miejsca pochówku Wilhelma Zdobywcy. Celem wycieczki było dotarcie do Normandii i zobaczenie plaż, na których lądowali alianci i żołnierze gen. Maczka w celu utworzenia II frontu w Europie Zachodniej. Była to największa operacja desantowa w czasie II wojny światowej, w której wzięło udział ponad milion żołnierzy.
Uczestnicy konkursu przeszli na plażę Juno i zwiedzili muzeum Lądowania w Normandii. Odbyła się tu też projekcja filmu 0 inwazji alianckiej i powstaniu sztucznego portu w Arromanches.
Duże wrażenie zrobiły okazałe fortyfikacje Wału Atlantyckiego na wybrzeżu przygotowane przez Niemców na przestrzeni 80 km. Młodzież była na miejscu bitwy o wzgórza w Normandii w Mont Ormel i pod Falaise, gdzie w 2014 roku odsłonięto pomnik gen. Maczka.
Pamiętają o Polakach
Trasa wycieczki z Francji do Antwerpii w Belgii wiodła słynnym mostem Pont du Normandie. Laureaci mieli okazję zwiedzić kanadyjsko-polskie prywatne muzeum wojenne w Adegem upamiętniające udział Polaków w wyzwoleniu Belgi.
Rodzina właściciela Gliberta van Lanschoot z niezwykłym zaangażowaniem przygotowała ekspozycje i makiety bitew, zebrała pamiątki o Polakach oraz zgromadziła uzbrojenie, odznaczenia i inne dokumenty świadczące o zasługach i bohaterstwie Polaków. Państwo van Lanschoot zostali odznaczeni przez Królową Belgii i nagrodzeni przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP.
W muzeum Maczka w Bredzie w Holandii doszło do spotkania z żołnierzami generała i ich rodzinami. Życzeniem generała, który zmarł w Szkocji w wieku 102 lat, było pochowanie go na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie, co nastąpiło w 1994. Uczestnicy wyjazdu właśnie tam mieli uroczysty finał konkursu połączony z odprawieniem mszy świętej...