Uczniowie klas maturalnych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Chełmnie odwiedzili starostę chełmińskiego Zdzisława Gamańskiego, który wręczył im symboliczny klucz do Bram Powiatu Chełmińskiego.
Starosta życzył młodzieży również dobrej zabawy na studniówce, a z okazji zbliżającej się matury - wymarzonych tematów, prostych pytań i prawidłowych odpowiedzi, skupienia, wytrwałości oraz zadowalających wyników.
Tradycja organizowania Żakinad kultywowana jest od wieków w Chełmnie.
Uczniowie przebrani odwiedzili również uczniów szkoły katolickiej w Chełmnie. Ci, znając tradycję, nie mieli za złe maturzystom, że spłatali im jakiegoś figla np. pomalowali komuś twarz szminką czy związali taśmą. Liczyła się dobra zabawa.
Żakinada – jedyna taka tradycja w Polsce
Czym jest Żakinada? Maturzyści chełmińskich szkół średnich każdego roku kultywują starą chełmińską tradycję świętowania tzw. Żakinady.
- Tradycja ta sięga czasów funkcjonowania w Chełmnie słynnej Akademii Chełmińskiej - filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, której to żacy hucznie świętowali zakończenie swojej nauki na uniwersytecie - informuje Elżbieta Pawelec. - Akademia Chełmińska funkcjonowała w Chełmnie, przy ul. Szkolnej 6, początkowo jako „studium particulare", od 1473 roku, a jej słynnym uczniem był astronom Mikołaj Kopernik. Chełmińscy maturzyści, jak dawniej żacy w dniu swojej studniówki, przebierają się w zabawne stroje i wyruszają na ulice miasta w barwnej paradzie obwieszczając mieszkańcom czas studniówek i wspaniałej zabawy.
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie pierwszego poloneza zatańczy w piątek (19.01.2024). Bal rozpocznie się o godz. 19 w Domu Weselnym "U Jagody" w Warszewicach.
Zobaczcie zdjęcia żakinady uczniów ZSO nr 1 w Chełmnie
