W TP SA trzeba przedstawić zaświadczenie z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Czeka się na nie kilka miesięcy. W tym czasie płaci się... pełen abonament.
Bo kontrola przyjdzie
Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają prawo do 50-procentowej zniżki w abonamencie "Standard" i "Oszczędny". W najpopularniejszym, standardowym pakiecie, opłata końcowa (z wliczonym VAT-em) za sam abonament wynosi 42,70 zł. Aby płacić tylko połowę, od początku roku niepełnosprawni muszą wylegitymować się orzeczeniem z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Proszę przyjść i zobaczyć, co się dzieje na korytarzu około godziny 11. Tłumy ludzi czekają na te zaświadczenia - mówi Dorota Niklas, przewodnicząca Powiatowego Zespołu w Bydgoszczy.
W efekcie na uzyskanie zbawczego zaświadczenia czeka się najkrócej miesiąc, najdłużej - pół roku. A w tym czasie płaci się pełną opłatę, mimo że przysługuje zniżka. - Nic na to nie poradzimy - rozkłada ręce Witold Rataj, rzecznik Telekomunikacji. - Prawo jest bezduszne, lecz my jesteśmy zobowiązani do rygorystycznego jego przestrzegania. Przecież my również jesteśmy kontrolowani.
Niektóre z osób zmuszanych do pełnej opłaty w okresie oczekiwania na "papier" z powiatu myślą o odzyskaniu nadpłaconych pieniędzy. - Nie ma takiej możliwości. Prawo nie działa wstecz - ucina Rataj.
Wsiąść do pociągu, ale którego
Emeryci i kombatanci skarżą się, iż zlikwidowano im ulgi na przejazdy pociągami, w zamian oferując płatne przywileje, czyli Legitymację Seniora, która daje prawo zakupu zniżkowego biletu, ale nie we wszystkie dni roku. - PKP oferuje dwa rodzaje zniżek dla osób w podeszłym wieku. Pierwsza to ustawowa zniżka dla kombatantów, czyli o 37 procent tańsze bilety na przejazdy pociągami osobowymi i pospiesznymi w I i II klasie. Druga zniżka, to ulga handlowa - komercyjna usługa PKP dla osób powyżej 60. roku życia. Senior, płacąc 60 zł na rok, otrzymuje legitymację, uprawniającą do 50-procentowych zniżek na przejazdy wszystkimi pociągami. W niektóre dni świąteczne, w weekendy i w dni zmiany turnusów osoby z legitymacją mogą jeździć wyłącznie klasą drugą. Wyraźnie jednak trzeba podkreślić istnienie tych obydwu ulg: ustawowej i handlowej - wyjaśnia Marzanna Tchórzewska z Wydziału Prawa Przewozowego i Umów spółki PKP Przewozy Regionalne w Warszawie. - W kasie nikt nie informuje starszych ludzi dokładnie o tych obu zniżkach, za to nachalnie reklamuje się kartę z ulgą handlową. Szkopuł w tym, że szczegóły wydrukowane są małymi literkami, a przeczytać można dopiero po zakupie - mówią seniorzy.
