Tegoroczna edycja festiwalu, którego pomysłodawcą jest Włocławskie Towarzystwo Naukowe, odbędzie się w dniach 17-19 maja. - Trwa akcja zbierania programów przesyłanych przez poszczególne instytucje - mówi Małgorzata Laskowska z WTN. - Staramy się również pozyskać nowych uczestników poszerzając w ten sposób wachlarz imprez festiwalowych.
Tylko pierwsza edycja odbyła się jesienią. Ze względu na kaprysy aury ten termin jest niedobry - orzekli organizatorzy. Czy maj okaże się lepszy? Dla maturzystów na pewno nie, bo automatycznie są wyłączeni, ale ich miejsce zajęli włocławscy studenci. W ubiegłym roku do uczestnictwa w organizacji festiwalu zgłosiło się prawie czterdzieści instytucji, które zaproponowały ponad sto różnego rodzaju imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów, konkursów, doś- wiadczeń pokazowych, aukcji festiwalowych.
Zapowiada się, że nie inaczej będzie w tym roku - jest już wiele propozycji programowych na festiwal. Jakich? Na przykład Kujawski Oddział PTTK, Towarzystwo Miłośników Włocławka oraz Włocławskie Koło Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaplanowali spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem na temat Antarktydy oraz wycieczkę do tablicy upamiętniającej "19. południk" przy szosie do Wieńca Zdroju. Włocławskie Centrum Kultury przygotuje kolejną porcję włocławskich kronik filmowych z lat siedemdziesiątych zaś Zespół Szkół Budowlanych przedstawi prezentację multimedialną "Siedem cudów świata". Nie zabraknie spotkań nawet z parapsychologią - o "UFO nad nami" opowie Stanisław Barski.
Dzięki pomysłowi, który narodził się w LO Mikołaja Kopernika, znów zabrzmią piosenki Maryli Rodowicz, zaś w siedzibie PWSZ odbędzie się I Otwarty Konkurs Słowa Mówionego "Slam poetycki". Pod koniec tego tygodnia plan imprez powinien być zapięty na ostatni guzik - obiecują organizatorzy.