Ponad połowa Ukraińców (67 proc.), która przyjeżdża do pracy nad Wisłę, nie zna języka polskiego. Jedynie 30 proc. zna go na tyle, by się porozumieć, a zaledwie 3 proc. zna go biegle – tak wynika z badań zleconych przez Gdański Urząd Pracy, które przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres.
Nieznajomość języka nie wpływa jednak na brak chęci do jego poznania. Znaczna część ankietowanych Ukraińców (74 proc.) stwierdziła, że chciałaby rozpocząć kurs lub szkolenie języka polskiego.
– Do tej pory pracodawcy nie zachęcali Ukraińców do nauki polskiego. Ci, którzy go nie znali, pracowali w zespołach rosyjskojęzycznych lub ukraińskojęzycznych. Ambitniejsi rozmawiali z Polakami, próbując nauczyć się ich języka – mówi Yuliia Novytska, Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres. – Ukraińcy zrozumieli jednak, że jeśli chcą dobrze zarabiać i rozwijać się zawodowo w Polsce, muszą znać ojczysty język swojego pracodawcy. Coraz częściej pytają o możliwość sponsorowania kursu językowego przez pracodawcę. Korzystają też z programów Unii Europejskiej finansujących lub współfinansujących naukę polskiego – dodaje.
Firmy nie są jednak chętne do finansowania takich inicjatyw. Jedynie 3% pracodawców zadeklarowało, że planują inwestować w naukę języka polskiego swoich pracowników ze wschodu.
– Uważam, że takie szkolenia są w interesie pracodawcy. Pracownik powinien nauczyć się języka przynajmniej w takim stopniu, aby bez problemu porozumieć się z szefem i innymi osobami w firmie – mówi Vladyslav Yarovoi, mieszkaniec Trójmiasta – Jest to też duże ułatwienie dla pracownika, aby wyrazić swoje myśli. Jeśli coś mu nie odpowiada w miejscu zatrudnienia, to przynajmniej wie się, jak to zakomunikować.
Pracodawcy są jednak innego zdania. Oczekują znajomości języka tylko w przypadku kandydatów aplikujących na stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji. W przypadku pozostałych etatów wystarczy im, aby pracownicy byli uczciwi, odpowiedzialni, zdyscyplinowani i chętni do pracy.
Zatem na razie, mimo zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy, nauka języka będzie musiała wyjść z ich inicjatywy i być opłacana z ich własnej kieszeni.
TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:
- Pomorskie firmy pod względem rentowności [ranking]
- Pomorskie firmy pod względem dynamiki przychodów [ranking]
- Pomorskie firmy wg zysków brutto w 2018 roku [ranking]
- Które firmy na Pomorzu zatrudniają najwięcej osób? [ranking]
- Najwięksi eksporterzy z Pomorza [ranking]
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [ranking]
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
