Głównym celem programu było upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży poprzez planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego. Wykorzystano możliwości lokalnych obiektów sportowych, tak by wyrównać szanse uczniów w dostępie do usystematyzowanych zajęć fizycznych.
Różne dyscypliny
– Aby spełnić te założenia trenerzy i instruktorzy UKS-u ,,Orlik” prowadzili zajęcia sportowe, w których uczestniczyło 66 osób – tłumaczy Jolanta Zarembska, prezes UKS-u Orlik. – Zajęcia odbywały się regularnie od września do końca listopada w trzech sekcjach: piłki ręcznej, piłki nożnej i szachów. Ponadto w okresie wakacyjnym dziewczęta z sekcji piłki ręcznej przygotowywały się do sezonu, biorąc udział w treningach organizowanych przez trenerów.
Z kolei dzieci z sekcji szachowej w lipcu przygotowywały się i wzięły udział w XXVI Turnieju Szachowym w Kowalewie Pomorskim oraz w zawodach w Mikoszewie.
Dla sprawdzenia aktualnego poziomu sportowego zawodnicy uczestniczyli w różnego rodzaju turniejach o szczeblu regionalnym i ogólnopolskim: Turnieju Piłki Ręcznej w Kowalewie Pomorskim, X Turnieju Piłki Ręcznej Kibiców im. Tomka Kaszanka, zorganizowanym przez Płockie Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Ręcznej, Turnieju Piłki Ręcznej z Okazji Odzyskania Niepodległości w Gardei, Turnieju Piłki Nożnej w Golubiu-Dobrzyniu, Halowym Turnieju Piłki Nożnej w Golubiu-Dobrzyniu, Turnieju Szachowym w Nowym Mieście i Golubiu-Dobrzyniu oraz comiesięcznych Turniejach Grand Prix Torunia.
Projekt zaprocentuje
– Ćwiczenia prowadzili trenerzy z wieloletnim stażem pracy z dziećmi – dodaje Jolanta Zarembska. – Odbywały się one na pełnowymiarowej hali sportowej w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim i CRiS w tym samym mieście. Ze środków finansowych programu zostały zakupione stroje sportowe i bluzy dla drużyny piłkarek ręcznych.
Przeprowadzone zostały również testy sprawnościowe wszystkich zawodników. Wyniki zostały wprowadzone do platformy Narodowej Bazy Talentów.
– Program spełnił swoje cele – zapewnia Zarembska. – Uczestnicy nabyli wiele kluczowych dla ich rozwoju kompetencji, takich jak umiejętność pracy w grupie, wytrwałość czy pracowitość. Program wsparł nasze działania w promowaniu zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, a także przyczynił się do wzrostu poziomu sportowego naszych zawodników. Pomógł w rozwijaniu zainteresowań naszych wychowanków i wzmocnił działania profilaktyczne w przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju niekorzystnym zjawiskom społecznym (agresja, przemoc). Dzieci poprzez sport i rywalizację kształtowały prawidłowe cechy charakteru i zachowanie fair play.
Dla kowalewskiego UKS-u „Orlik” był to już kolejny udział w ogólnopolskim programie Ministerstwa Sportu i Turystyki.
