Emerytura to możliwość, ale nie obowiązek. Nie ma przepisów, które nakazywałyby wszystkim osobom przejście na emeryturę po osiągnięciu tzw. powszechnego wieku emerytalnego. Ten wiek, przypomnijmy, w przypadku kobiet wynosi w Polsce 60 lat, a dla mężczyzn - 65. - Jeśli nie pobierają oni emerytury, a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów i nie płacić podatku od przychodów do kwoty 85 528 zł brutto w roku podatkowym, a rozliczający się według skali podatkowej, do 115 528 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa kujawsko-pomorskiego.
Dla kogo ulga senioralna
Ulga senioralna polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, osiągniętych przez starszego człowieka z tytułu wykonywania przez niego pracy np. na etacie czy umowie zleceniu (przychody z umowy o dzieło nie są objęte tą ulgą), ale również prowadzonej działalności gospodarczej.
Ministerstwo Finansów wskazuje: - Możesz skorzystać z ulgi, jeżeli jesteś kobietą powyżej 60. roku życia lub mężczyzną powyżej 65. roku życia i, pomimo nabycia uprawnienia, nie otrzymujesz emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń, emerytury lub renty rodzinnej z ZUS, świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej.
- Aby uzyskany przychód, w tym z pracy na etacie, był objęty zwolnieniem od podatku, musi podlegać powszechnym ubezpieczeniom społecznym - dalej informuje ministerstwo. - Warunek ten dotyczy wszystkich podatników. Jeśli więc w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego podatnik uzyskuje przychód podlegający ubezpieczeniom społecznym, to może być do niego stosowana ulga dla seniorów.
Nie ma jednego urzędowego wzoru oświadczenia bądź wniosku o przyznanie ulgi senioralnej. Kto jest do niej uprawniony, musi złożyć u swojego pracodawcy pisemne oświadczenie, że spełnia warunki do stosowania tej ulgi. Szef zastosuje ulgę od następnego miesiąca.
Ulga senioralna dla mundurowych
Pracownicy służb mundurowych szybciej przechodzą na emeryturę. To znaczy, w ich przypadku minimalny staż służby wynosi 25 lat. Często zatem jest tak, że osoby mające przykładowo 55 lat, które przedtem zatrudnione były w armii, już są emerytami. - Funkcjonariusze, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, winni być traktowani na równi z innymi podatnikami i mieć możliwość skorzystania z dopuszczalnych prawem ulg - podkreśla resort finansów.
Ministerstwo Finansów tłumaczy jeszcze: - Z założenia ulga ta ma być bodźcem do aktywizacji zawodowej starszych osób, które mimo nabycia uprawnień emerytalnych, ale i rentowych, zdecydują się na czasową rezygnację z ich pobierania celem wypełnienia warunków do zwolnienia z podatku dochodowego przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy PIT. Stąd limit wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
To z kolei oznacza, że żołnierze, policjanci albo strażacy, będący już w mundurowym wieku emerytalnym, którzy pracują i nie pobierają emerytury z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czy Ministerstwa Obrony Narodowej, muszą osiągnąć powszechny wiek emerytalny, żeby nie płacić podatku dochodowego. Pomimo tego, że nabyli prawo do emerytury mundurowej, to nie spełniają drugiego kryterium wieku, czyli nie ukończyli 60 lub 65 lat.