Ulga termomodernizacyjna 2020. Wymiana starego pieca gazowego na nowszy. Czy też można z niej skorzystać?

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. Skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu PIT-a mogą właściciele i współwłaściciele domków jednorodzinnych, którzy w ostatnim czasie wymienili piec na np. nowoczesny kocioł kondensacyjny
Zdjęcie ilustracyjne. Skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczaniu PIT-a mogą właściciele i współwłaściciele domków jednorodzinnych, którzy w ostatnim czasie wymienili piec na np. nowoczesny kocioł kondensacyjny 123RF.com
- Wymieniłem ponad 20-letni piec gazowy na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy. Taki kocioł kondensacyjny jest na liście w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. i niby łapie się pod ulgę termomodernizacyjną razem z montażem i elementami sterowania... Ale chodzi o to, czy wymiana z pieca gazowego też się liczy? Czy tylko, jeśli ktoś miał wcześniej piec węglowy? - dopytuje pan Jarosław, właściciel domku jednorodzinnego na bydgoskim Miedzyniu.

- Nie ma znaczenia jaki piec (czy to węglowy, czy gazowy, czy jeszcze inny) jest wymieniany na nowoczesny kocioł kondensacyjny - tłumaczy Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Jeżeli zatem podatnik dokona jego zakupu, to będzie mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Oczywiście pod warunkiem, że spełnia pozostałe warunki uprawniające do skorzystania z niej.

Nowa ulga to zachęta dla podatników do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Od 2019 r. podatnik może pomniejszyć swój dochód (przychód) do opodatkowania o wydatki termomodernizacyjne.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Podatnicy PIT, którzy opłacają:

  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek według 19 proc. stawki podatku,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczenie przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który poniósł wydatki związane z termomodernizacją tego budynku.

Co można odliczyć

Poniesione w roku podatkowym wydatki na:

  • materiały budowlane,
  • urządzenia,
  • usługi.

Te związane z termomodernizacją budynku. Istnieje szczegółowy katalog wydatków, które podlegają odliczeniu zawarty w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489).

Wymóg ukończenia inwestycji

Warunkiem odliczenia ulgi jest zakończenie danej inwestycji w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek. W przeciwnym wypadku ulgę należy zwrócić. Aby to zrobić, w zeznaniu podatkowym składanym za rok,
w którym upłynął trzyletni okres, podatnik dolicza do dochodu kwoty uprzednio odliczone.

Przykład:
Podatnik poniósł pierwszy wydatek w 2019 r. i za ten rok odliczył ulgę. Do kiedy musi zakończyć inwestycję?

Wyjaśnienie:
Podatnik musi zakończyć inwestycję najpóźniej w 2022 r. Jeżeli tego nie zrobi, ma obowiązek zwrócić ulgę (tj. doliczyć kwoty uprzednio odliczone) poprzez powiększenie dochodu (przychodu) do opodatkowania w zeznaniu podatkowym składanym za 2022 r.

Rozwiązanie to ma zmobilizować podatników do sprawnej realizacji termomodernizacji, co przyczyni się do szybszej poprawy jakości powietrza w Polsce.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Dokumentowanie wydatków
Wysokość wydatków ustalana jest na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT), który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Ulga termomodernizacyjna. Dofinansowanie inwestycji a prawo do odliczenia

Podatnik może odliczyć jedynie wydatki, które finansuje z własnych środków. Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Przykład
Podatnik otrzymał 5000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Na realizację tej inwestycji wydał 22 000 zł. Jaką kwotę może odliczyć?

Wyjaśnienie
Podatnik odliczy wydatek w wysokości ponad kwotę otrzymanej dotacji, czyli 17 000 zł, gdyż taką kwotę sfinansował własnymi środkami. Wydatek ten podlega odliczeniu, jeżeli jest udokumentowany fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT), który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Kiedy odliczyć ulgę
Podatnik rozliczy ulgę w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniósł wydatki uprawniające
do odliczenia.

Co w sytuacji, gdy kwota odliczenia jest wyższa niż dochód podatnika
Jeżeli kwota odliczenia przewyższa roczny dochód podatnika, jest odliczana w kolejnych latach. Okres tego rozliczenia nie może być jednak dłuższy niż 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Przykład
Małżonkowie i ich dwoje dorosłych dzieci otrzymali w spadku jednorodzinny budynek mieszkalny, są jego współwłaścicielami. Wspólnie ponoszą wydatki na jego termomodernizację. Komu przysługuje ulga? Jedno z dzieci zaciągnęło kredyt na realizację tej inwestycji, dzięki temu cała inwestycja została zrealizowana w jednym roku. Niestety kredytobiorcy „zabrakło” w tym roku podatkowym dochodu (podstawy opodatkowania) do odliczenia.

Wyjaśnienie
Każdy z podatników (rodzice i dwoje dzieci), o ile faktycznie poniósł wydatek (wydatki), udokumentowany (udokumentowane) fakturami wystawionymi na swoje nazwisko, będzie mógł skorzystać z odliczenia w takiej wysokości, w jakiej wydatki te sfinansował (maksymalnie do indywidualnego limitu 53 000 zł).

Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to ulgę termomodernizacyjną uwzględniają wyłącznie w swoim osobistym dochodzie, nie zaś w łącznym dochodzie małżonków. Wynika to z regulacji, która określa prawo do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków.

Zgodnie z tym przepisem, małżonkowie:

  • między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
  • pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Mogą oni być, na wspólny wniosek (wyrażony w zeznaniu podatkowym), opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h.

Natomiast dziecko – kredytobiorca, które nie mogło, ze względu na niską podstawę opodatkowania (dochód do opodatkowania), uwzględnić w całości poniesionych wydatków, kwotę nieodliczoną może uwzględnić w zeznaniach podatkowych składanych w następnych pięciu latach (wydatek podlega odliczeniu w ciągu sześciu lat, licząc od końca roku podatkowego).

Zwrot ulgi w przypadku refundacji wydatku

Jeżeli podatnik odliczył ulgę, a następnie otrzymał zwrot odliczonych wydatków na termomodernizację, jest zobowiązany doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Refundacja oznacza, że podatnik faktycznie nie poniósł wydatków na termomodernizację.

Ważne!
Więcej informacji nt. ulgi termomodernizacyjnej znajduje się w przygotowanych przez Ministerstwo Finansów objaśnieniach podatkowych pt. Nowe preferencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierające przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Objaśnienia znajdują się na stronie Portalu Podatkowego podatki.gov.pl w komunikatach w dziale PIT.

Uwaga!
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej, możesz zwrócić się o wydanie w twojej indywidualnej sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa
podatkowego
. Więcej informacji na temat interpretacji indywidualnych znajdziesz na stronie Krajowej Informacji Skarbowej, http://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wydawanie-interpretacji.

Tak wygląda pierwszy, polski samochód elektryczny, Izera

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kopiejka

nam bardzo w pozyskaniu dofinansowania pomogla firma Levada, przygotowali dokumentacje. Instalacja, montaz, serwis, maja to wszystko w ofercie.

G
Gość
4 marca, 18:59, Gość:

Czy jest ktoś kto opowie na pytanie: czy przy wymianie pieca na kocioł gazowy kondensacyjny wraz z modernizacją instalacji grzewczej mogę odliczyć ogrzewanie podłogowe a jeśli tak to jakie składniki podłogówki

9 marca, 15:08, (TIK):

"W myśl cytowanego poniżej rozporządzenia odliczeniu podlegają również materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej, jak i wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej. Trudno w tym momencie odpowiedzieć na pytanie jakie to składniki podłogówki. Na pewno wszystkie rurki itp." - wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z IAS w Bydgoszczy.

Dziękuję za odpowiedź ale dopytam, jak wiadomo w skład ogrzewania podłogowego wchodzą: izolacja-styropian, rury na czynnik grzewczy, betonowa wylewka oraz płytka ceramiczna. Wszystkie te elementy muszą być zastosowane, gdyż brak któregoś z nich nie gwarantuje poprawnego działania tego typu ogrzewania.Pytanie moje brzmi czy w/w elementy można zaliczyć do ulgi termomodernizacyjnej.

(TIK)

Macie więcej pytań? Warto przypomnieć, że od 24 lutego 2020 r. do 30 kwietnia 2020 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15 pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy udzielają telefonicznie informacji w zakresie rozliczeń podatkowych PIT za 2019 r. pod nr 52 585-61-31.

(TIK)
4 marca, 18:59, Gość:

Czy jest ktoś kto opowie na pytanie: czy przy wymianie pieca na kocioł gazowy kondensacyjny wraz z modernizacją instalacji grzewczej mogę odliczyć ogrzewanie podłogowe a jeśli tak to jakie składniki podłogówki

"W myśl cytowanego poniżej rozporządzenia odliczeniu podlegają również materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej, jak i wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej. Trudno w tym momencie odpowiedzieć na pytanie jakie to składniki podłogówki. Na pewno wszystkie rurki itp." - wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z IAS w Bydgoszczy.

(TIK)
4 marca, 16:39, Pj:

Czy izolację przeciwwilgociową poziomą fundamentów też można odliczyć? Trzeba to zrobić przed docieplaniem ścian.

Tak. "Zgodnie z "Załącznikiem do rozporządzenia Ministra Inwestycji Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r." w sprawie określenia wykazu rodzaju materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U z 2018 r. poz. 2489) odliczeniu podlegają m in. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem" - tłumaczy pani Kinga Błaszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

(TIK)
7 marca, 15:00, Teresa:

czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT 37 za montaż paneli fotowoltaicznych na nowo wybudowanym budynku który nie ma odbioru budowlanego.

Jak wyjaśnia Kinga Błaszczyńska z biura prasowego Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy: "Głównym celem ulgi podatkowej jaką jest ulga termomodernizacyjna, jest zachęta do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a w konsekwencji poprawa jakości powietrza. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W pytaniach kierowanych do innych mediów podatnicy zastanawiali się, czy dotyczy ona tylko wydatków poniesionych na inwestycje w istniejących już domach jednorodzinnych, czy również tych, które są dopiero w budowie. Bowiem gdyby odliczenie obejmowało również nowo powstające budynki, to byłaby de facto ulgą budowlaną.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło jednak w odpowiedzi na te pytania, że ulga dotyczy wyłącznie istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych w rozumieniu art. 3 pkt 2a prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.)."

T
Teresa

czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT 37 za montaż paneli fotowoltaicznych na nowo wybudowanym budynku który nie ma odbioru budowlanego.

G
Gość

Czy jest ktoś kto opowie na pytanie: czy przy wymianie pieca na kocioł gazowy kondensacyjny wraz z modernizacją instalacji grzewczej mogę odliczyć ogrzewanie podłogowe a jeśli tak to jakie składniki podłogówki

G
Gość
4 marca, 16:14, Gość:

Proszę podpowiedzcie czy mogę odliczyć inwestycje budowy przydomowej oczyszczalni sciekow

Nie, tylko inwestycje związane z termomodernizacją.

P
Pj

Czy izolację przeciwwilgociową poziomą fundamentów też można odliczyć? Trzeba to zrobić przed docieplaniem ścian.

G
Gość

Proszę podpowiedzcie czy mogę odliczyć inwestycje budowy przydomowej oczyszczalni sciekow

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3