Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla rolników. Samorządowcy: nie możemy nikogo faworyzować!

Aleksander Pudło [email protected] tel. 52 326 31 82
Infografika Monika Wieczorkowska
Coraz mniej jest gmin, w których gospodarze mogą liczyć na ulgi podatkowe za budynki mieszkalne.

Podatek od budynków mieszkalnych w gminach

Ulgi dla rolników. Samorządowcy: nie możemy nikogo faworyzować!
Infografika Monika Wieczorkowska

(fot. Infografika Monika Wieczorkowska)

- Dostałem wezwanie do złożenia oświadczenia o powierzchni budynków - mówi rolnik z gminy Czernikowo. - Nie rozumiem, dlaczego mam płacić podatek za dom, który sam wybudowałem? Co gminie do tego?

Nie płacili do końca roku
- Do końca ubiegłego roku byliśmy jedną z nielicznych gmin, w której rolnicy byli zwolnieni z podatku od budynków mieszkalnych - wyjaśnia Mariola Rossochacka z Urzędu Gminy w Czernikowie. - Od nowego roku, tak jak wszyscy, również oni mają obowiązek płacić 0,55 złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, rolnicy nie płacą podatku za budynki gospodarcze. Czy będą zwolnieni również z opłat za budynki mieszkalne - to zależy od samorządowców. - Regionalne Izby Obrachunkowe zwracają uwagę, aby nie faworyzować żadnej grupy społecznej prowadzącej działalność gospodarczą - uważa Wojciech Gruzina, skarbnik gminy Tuchola.

A co z rencistami i emerytowanymi rolnikami, którzy przepisali gospodarstwo dzieciom lub wnukom? - Podlegają takim samym podatkom, jak wszyscy - mówi Elżbieta Tereszkiewicz z Urzędu Miejskiego w Więcborku. - Nieszczęściem dla nich jest to, jeżeli wydzielą dla siebie inne zabudowania inwentarskie. Za nie muszą płacić 5,78 złotych od metra kwadratowego.

- Jednak można składać wniosek o ulgę - tłumaczy Karolina Truś z Urzędu Gminy Osielsko. - Płatność może zostać umorzona, odroczona oraz rozłożona na raty.

- W szczególnych sytuacjach, kiedy zagrożona jest finansowa sytuacja rodziny, podatek może zostać umorzony - podaje Henryka Wabich z Urzędu Miejskiego w Żninie. - Jednak opodatkowaniu nie podlegają piwnice w budynkach mieszkalnych.

- Do tej pory nie trafił do mnie żaden taki wniosek - mówi Halina Andrzejewska z Urzędu Miasta i Gminy Izbica Kujawska. - Słyszałam, że u nas ten podatek i tak nie jest wysoki.

Tam rolnicy mają ulgi
Są jednak gminy, gdzie gospodarze wciąż mogą cieszyć się z mieszkaniowych ulg podatkowych. - Rolnicy są zwolnieni z corocznej opłaty za wszystkie budynki, nie tylko gospodarcze - mówi Elżbieta Lewandowska z Urzędu Gminy w Kowalu. - Jednak od 2011 roku nie możemy zwalniać z niej emerytów i rencistów, których obowiązuje taka sama stawka, jak pozostałych.

- Kilka lat temu przyjęliśmy zasadę, że najpierw uchwalamy podatek za budynki mieszkalne, a następnie wszystkich z niego zwalniamy, więc nikt go nie płaci - chwali się Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck. - Społeczeństwo jest tak biedne, że nie ma już z czego ściągać tych opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska