Ulica 20 Stycznia (wcześniej Bezimienna) przebiega przez centralny plac w mieście - plac Wolności. Znajduje się przy niej tylko przystanek autobusowy MPK. Czy nazwa tej ulicy zostanie zmieniona?
Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, którą 1 kwietnia ub. roku przyjął Sejm, nazwa powinna być zmieniona, gdyż data 20 stycznia kojarzy się nie tylko z zakończeniem okupacji hitlerowskiej, ale też wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta. Zdaniem części historyków, data 20 stycznia symbolizuje więc początek zniewolenia Polski przez Związek Radziecki.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Ale włocławski samorząd nie zamierza zmieniać nazwy ul. 20 Stycznia na inną. - Proponowana zmiana byłaby dyskusyjna - podkreśla Krzysztof Kukucki, przewodniczący Rady Miasta. - Ja nie widzę związku między zakończeniem okupacji hitlerowskiej a komunizmem czy totalitaryzmem.
Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, nazwa taka jak 20 Stycznia powinna zniknąć do 30 września. Niedopełnienie obowiązku zmiany nazwy spowoduje, że nową nazwę w drodze zarządzenia nada wojewoda kujawsko-pomorski.
Przypomnijmy, że kilka samorządów w powiecie włocławskim już zdecydowało się na zmianę nazw ulic lub przygotowuje się do zmiany nazewnictwa. Na przykład w Brześciu Kujawskim samorząd zmienił ul. Hanki Sawickiej na Królewską.
W Toruniu ruszył proces gwałciciela. Więcej informacji na www.pomorska.pl/torun