Ulica Solankowa w Inowrocławiu doczekała się cudu! Refleksje Sławomira Szeligi w związku z zapowiedziami władz miasta i powiatu

(RED)
Fragment Solankowej w Inowrocławiu. Zdjęcie nie oddaje stopnia zaniedbań dewastacji tej ulicy
Fragment Solankowej w Inowrocławiu. Zdjęcie nie oddaje stopnia zaniedbań dewastacji tej ulicy Fot. Gazeta Pomorska
W związku z naszą niedawną informacją o długo oczekiwanej przebudowie ulic Solankowej i Świętego Ducha w Inowrocławiu, którą planują władze miasta i powiatu Sławomir Szeliga, inowrocławski społecznik i bloger, były wicestarosta podzielił się z redakcją refleksjami na ten temat. Przypomniał m.in. swoje pisma sprzed lat, kierowane do prezydenta i starosty. Poniżej jego list do redakcji.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?


Z ogromnym zadowoleniem i satysfakcją przyjąłem informację o planach przebudowy ulicy Solankowej /oraz Św. Ducha/, opublikowaną na stronie internetowej Gazety Pomorskiej 25.03.2021 r

. Miasto i Powiat wyrażają wolę wspólnej realizacji tych inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych.
Inowrocław - Ulice Solankowa i św. Ducha w Inowrocławiu zostaną przebudowane
"Jesteśmy zgodni, że zarówno dla miasta jak i powiatu są to strategiczne drogi. Powinniśmy wspólnie partycypować w kosztach i zdecydować się na jedną koncepcję przebudowy tych ulic. Na początku musimy uporządkować stan prawny na odcinkach należących do obu samorządów" - podkreśla starosta Wiesława Pawłowska, a prezydent Ryszard Brejza dodaje, że "ten nowy, wspólny projekt zakłada przebudowę nie tylko ważnych, ale też historycznych ulic Inowrocławia, dlatego, szczególnie w przypadku ulicy Solankowej, być może warto ogłosić konkurs dla biur projektowych na zagospodarowanie całej drogi".

Jakiś czas temu podjąłem ten temat, o czym poinformowała czytelników Gazeta Pomorska w artykule z 5 grudnia 2012 roku, opatrzonym znamiennym tytułem: "Solankowa poczeka na cud".

12 września 2012 roku wystąpiłem do Zarządu Powiatu z propozycją przygotowania koncepcji i wykonania dokumentacji projektowej rewitalizacji ulicy Solankowej oraz włączenia przebudowy drogi do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Inowrocławskiego. Wniosek mój uzasadniałam tym, że wykonane zabiegi porządkowe, jak również wysiłek inwestorów, dzięki którym stare kamienice odzyskują blask, nie rozwiązują wszystkich problemów. Stan nawierzchni jezdni oraz chodników pozostawiają wiele do życzenia, a wygląd ulicy budzi duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców Inowrocławia. Nie jest bez znaczenia dla promocji miasta i powiatu, jak kuracjusze i turyści będą wspominać "tę najpiękniejszą".

Proponowałem, aby do przygotowania koncepcji włączyć reprezentantów samorządu powiatowego i miejskiego oraz historyków/regionalistów, jak również właścicieli kamienic, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji, mających przy ulicy swoją siedzibę oraz mieszkańców Solankowej. Zwracałem uwagę, że koncepcja winna uwzględniać nie tylko przebudowę jezdni i chodników, ale również docelowe zagospodarowanie terenów zielonych, aby kwestie estetyczne i pielęgnacyjne nie były powracającym problemem. Podkreślałem również, że ulica stanowi trakt spacerowy oraz turystyczny i w związku z tym warto zastanowić się nad wzbogaceniem tego miejsca w różnego rodzaju atrakcje oraz stworzyć spójną koncepcję łączącą tradycję ze współczesnymi potrzebami miasta.

Przypominając historię ulicy Królowej Jadwigi pisałem o konieczności rozstrzygnięcia wszystkich problemów właścicielskich i zarządczych przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Podobnie jak w przypadku rewitalizacji centrum miasta wnioskowałem o współfinansowanie tego zadania przez samorząd miejski i powiatowy z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

Odpowiadając na moją interpelację starosta Tadeusz Majewski napisał, że "Powiat Inowrocławski na terenie miasta Inowrocław zarządza 31 ulicami o łącznej długości 35,316 km. Z pośród tylu traktów nie sposób wyłonić tylko jedną reprezentacyjną ulicę, która zasługiwałaby na szczególne traktowanie" /23.10.2012 r/.

W związku z tym 31 października 2012 roku złożyłem wniosek do Prezydenta Miasta Inowrocławia o rozważenie możliwości zmiany kategorii drogi powiatowej na miejską oraz podjęcie prac nad koncepcją rewitalizacji ulicy Solankowej.
28 listopada 2012 roku prezydent Ryszard Brejza poinformował mnie o "podejmowanych staraniach mających na celu upiększenie ulicy", jak również warunkach przyjęcia propozycji zmiany kategorii drogi lub przejęcia przez Miasto zadania związanego z utrzymaniem pasów zieleni, które przekazał staroście Tadeuszowi Majewskiemu 27 lipca 2012 roku. Dodał jednocześnie, że "do dnia dzisiejszego nie otrzymał w tej kwestii żadnego stanowiska".

24 maja 2013 roku skierowałem do Zarządu Powiatu zapytanie, jakie zajął stanowisko wobec propozycji Prezydenta Inowrocławia w sprawie zmiany kategorii ulicy Solankowej.
Wicestarosta Włodzimierz Figas poinformował mnie 5 czerwca 2013 roku, że "Prezydent Miasta Inowrocławia w piśmie z 27 lipca 2012 roku nie przyjął propozycji Starosty Inowrocławskiego przejęcia części drogi /ulica Solankowa na odcinku od ulicy Zygmunta Wilkońskiego do ulicy Prezydenta Franklina Roosevelta/, co proponował Starosta Inowrocławski w piśmie z 25 czerwca 2012 r."

"Trochę" się zmieniło w ciągu minionego czasu. Przedstawiciele formacji politycznych rządzących Powiatem Inowrocławskim na przełomie 2012/2013 stanowią obecnie mniejszość w Zarządzie Powiatu i... Solankowa "doczekała się cudu"!

Cieszę się, że pomysły i propozycje sprzed lat trafiły w końcu na podatny grunt i będą wspólnie realizowane przez Powiat i Miasto wzorem dobrych praktyk w kadencji 2006 - 2010. Warto przypomnieć przejęcie przez Miasto ulicy Królowej Jadwigi i przebudowę drogi w ramach rewitalizacji centrum miasta z dofinansowaniem realizacji tej inwestycji przez Powiat kwotą 600 000,00 zł; pierwszą "schetynówkę" na terenie Powiatu Inowrocławskiego czyli przebudowę ulic: Macieja Wierzbińskiego i Świętokrzyskiej z wkładem finansowym Miasta w kwocie 575 000,00 zł; modernizację ulicy Stanisława Przybyszewskiego czy Bolesława Krzywoustego.

Trzymam kciuki za realizację planów! Ulica Solankowa powinna być wizytówką Miasta i Powiatu.

Sławomir Szeliga

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie