Michał Kusz pracuje jako instalator internetu i z tego powodu dużo jeździ samochodem po mieście. Skrzyżowanie ulic: Piłsudskiego, Sikorskiego i Mikołaja z Ryńska czasem pokonuje kilka razy dziennie. Gdy jedzie do centrum, zerka na zamontowany tutaj stoper, który informuje o tym, kiedy zmieni się kolor sygnalizacji. - To urządzenie znacznie ułatwia jazdę - mówi Michał Kusz. Podobnego zdania jest wielu grudziądzkich kierowców.
Ze statystyk jednak wynika, że po uruchomieniu wyświetlacza, w lutym tego roku, na skrzyżowaniu zrobiło się mniej bezpiecznie. - O ok. 100 proc. wzrosła liczba kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle - mówi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej.
Wcześniej stojący obok skrzyżowania rejestrator robił miesięcznie 30-40 fotek kierowcom, którzy nie zdążyli pokonać przecięcia ulic na zielonym świetle. Po montażu stopera ta liczba wzrosła do ok. 80 zdjęć! - Jestem zaskoczony. Byłem przekonany, że liczba zdjęć spadnie - przyznaje Marek Mitura, naczelnik grudziądzkiej "drogówki".
Strażnicy miejscy zauważyli jeszcze jedną różnicę: na skrzyżowaniu pojawili się kierowcy, którzy pokonują je z bardzo dużą prędkością, nawet ponad 120 kilometrów na godzinę. - Wcześniej taki problem w ogóle nie występował - twierdzi komendant Przeczewski.
Skąd ta zmiana? Możliwe wytłumaczenie: kierowcy widząc, że zostało im tylko kilka sekund do zmiany światła na czerwone, wciskają pedał gazu, aby zdążyć.
- Taka reakcja była łatwa do przewidzenia - twierdzi Sylwia Łazarczyk, szefowa Zarządu Dróg Miejskich.
Co zatem stanie się ze stoperem? Jego testy potrwają do lipca, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, najpewniej zostanie on zdjęty.
- Tak powinno się stać. Kierowcy mają skupiać się na tym, co dzieje się na skrzyżowaniu, a nie na wyświetlaczu - dodaje naczelnik Mitura.
Grudziądzkimi statystykami zdziwieni są drogowcy z Torunia, gdzie stopery działają na kilku skrzyżowaniach. - Jest na nich bezpieczniej. Wzrosła przepustowość - zapewnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
Zobacz także: Po naszej interwencji: rondo na średnicówce w Toruniu bez świateł
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje