Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Chińczycy na studiach w Toruniu

Kamila Mróz
UMK prawdopodobnie będzie jedną z trzech polskich uczelni, na której zaczną studiować Chińczycy.

Chińska młodzież, poza granicami swojego kraju, studiuje głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Teraz chińskie ministerstwo edukacji chce także otworzyć się na Europę Środkowo-Wschodnią. W Polsce wytypowało trzy uczelnie: politechnikę i uniwersytet w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Wczoraj siedmioosobową delegację z ministerstwa i trzech uniwersytetów chińskich gościły władze naszej Alma Mater.

Nie znają naszego kraju

Chińczycy przyznają, że wszyscy po raz pierwszy są w Polsce i na razie mało wiedzą o polskiej edukacji. Do Torunia przyjechali, aby bardziej poznać uniwersytet oraz zorientować się, co może on zaoferować.

- Dlaczego państwo wybrali UMK - pytam?
- Uniwersytet w Toruniu bardzo polecała nam Ambasada Chińska w Warszawie. Przed wyjazdem sprawdziliśmy też w internecie informacje o UMK i natknęliśmy się na dużo pozytywnych opinii - mówi Yang Xiao - hui, przewodniczący delegacji i wiceprezydent Northeast Normal University w Changchun.

Chińczycy chcieliby swoich naukowców wysyłać do Torunia, aby wspólnie z polskimi profesorami pracowali nad projektami badawczymi. W naszym mieście miałaby też studiować chińska młodzież na studiach magisterskich i doktoranckich.
Chińczycy dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się z ofertą UMK będą mogli skonkretyzować, jakie kierunki studiów ich zainteresują.

- Te pierwsze odwiedziny mają dla nas duże znaczenie. Jestem pewny, że w przyszłości, po wizycie pana rektora u nas i kolejnych rozmowach, podpiszemy umowę o współpracy. Będę się starał, żeby promować wasz uniwersytet także wśród innych naszych uczelni - zapewnia przewodniczący chińskiej delegacji.

To może potrwać

Rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński mówi, że uczelnia jest w stanie zaoferować studentom z Chin zarówno studia polsko, jak i anglojęzyczne, w zależności od preferencji. Jak jednak przyznaje, procedury mogą potrwać kilka lat, ponieważ Chińczycy dopiero otwierają się na naszą część Europy.

- UMK byłby tutaj prekursorem - twierdzi.

- Odwiedziłem już ponad 100 uniwersytetów na świecie, sam też studiowałem za granicą i jestem przekonany, że atmosfera współpracy jest bardzo ważna. Doceniam więc to, że pan rektor poświęcił swój wolny czas w niedzielę, okazując tym nam swój szacunek. Jestem pewien, że nie tylko członkowie naszej delegacji (z trzech uniwersytetów - przyp. red.), ale także inne uczelnie będą chciały współpracować z uniwersytetem w Toruniu - mówił Yang Xiao - hui.

UMK na temat współpracy międzyuczelnianej rozmawiał już także z dwoma innymi chińskimi uniwersytetami w Pekinie i Hefei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska