Profesor Janusz Symonides, urodzony 5.03. 1938 roku w Brześciu, po ukończeniu studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej rozpoczął pracę naukową na UMK w 1959 r. Na toruńskim uniwersytecie pracował w latach 1959-1973 oraz od 2000 roku. Pełnił szereg funkcji: w latach 1968-1973 był kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego, w latach 1971-1973 dyrektorem Instytutu Nauk Prawno-Ustrojowych, natomiast w latach 1969-1973 był prorektorem do Spraw Nauczania oraz Spraw Ogólnych.
W latach 1973 -1987 pracował jako zastępca dyrektora i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w latach 1987-1989 był zatrudniony w Instytucie Wschód-Zachód w Nowym Jorku oraz w UNESCO, w Departamencie Praw Człowieka i Pokoju na stanowisku dyrektora tej placówki. Wśród innych znakomitych placówek i uczelni, w których był zatrudniony jako ekspert lub visiting profesor należy wymienić: Haską Akademię Prawa Międzynarodowego, Międzynarodowy Uniwersytet w Dubrowniku, Międzynarodowy Instytut Praw Człowieka w Strasburgu, Instytut Prawa Międzynarodowego w Salonikach.
Profesor Janusz Symonides to jeden z najwybitniejszych specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego. Jest autorem ponad 530 publikacji naukowych, materiałów, dokumentów, monografii zarówno w języku polskim, jak i wielu językach obcych, a także autorem wielu podręczników akademickich. "Prawo międzynarodowe publiczne" doczekało się ośmiu wydań i kilku dodruków i zostało szeroko wprowadzone do nauczania prawa międzynarodowego w większości szkół wyższych. Na specjalną uwagę zasługują wydane monografie "Human Rights: Concept and Standards, International Protection, Monitoring, Enforcement", które uzyskały szerokie uznanie międzynarodowe, stając się standardową pozycją krajowych i międzynarodowych programów nauczania praw człowieka.
Prof. Symonides za swoją działalność naukową i dydaktyczną otrzymał szereg wyróżnień i nagród, w tym m.in. Krzyż Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Obecnie poza UMK wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, w Studium Służby Zagranicznej MSZ i w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Profesora cechuje wielkie zaangażowanie dydaktyczne, które zaowocowało wypromowaniem kilkuset magistrantów, kilkudziesięciu doktorów.