Klaudia Kozłowska z 3b Liceum Ogólnokształcącego w Ciechocinku mówi, że wybierając kierunek studiów trzeba patrzeć też na to, co dzieje się w kraju. Ona zdecydowała się na... pedagogikę.
- Sądzę, że jest to zawód przyszłości, bo ludzie zawsze będą się uczyć - uzasadnia. Ewentualne psychologię, której w Toruniu na razie nie ma. Dokumenty na studia zamierza zatem złożyć też w Bydgoszczy i w Warszawie.
Dokumenty chcą składać na kilka uczelni
Daria Depta z kl. 3h Liceum Ogólnokształcącego w Lipnie mówi:
- Wybrałam sobie zarządzanie - bezpieczeństwo publiczne. Fascynują mnie służby mundurowe i potem chciałabym pracować w policji. Uważam, że w tym zawodzie zawsze znajdę pracę. Teraz też jest takie zapotrzebowanie.
Tomasza Kleczkowskiego z Płocka spotkaliśmy przy stoisku Uniwersytetu Warszawskiego, bo właśnie na tej uczelni chciałby studiować stosunki międzynarodowe. - To mnie interesuje, dlatego to wybieram. Podanie będę składał na kilka uczelni, zobaczę gdzie się dostanę - argumentuje.
Długa kolejka licealistów
Nie wszyscy jednak mają tak sprecyzowane preferencje. Do doradców zawodowych stała długa kolejka licealistów. Byli wśród nich Kasia i Jacek z Elbląga. Mieli nadzieję, że doradcy podpowiedzą im jakie studia, wśród kierunków ścisłych, powinni wybrać.
Młodzież mogła także porozmawiać z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Irenę Łagunę - jej dyrektor spytaliśmy co najczęściej chcą wiedzieć maturzyści. - Głównie biorą ulotki i są zainteresowani tym kiedy będą znane wyniki tegorocznej matur - odpowiedziała.
Podczas targów odbył się też cykl spotkań pod wspólnym hasłem "Co warto wiedzieć o maturze".
Szesnaście ośrodków akademickich
To już 16 Ogólnopolskie Targi Ofert Edukacji Akademickiej "Promocja Edukacyjna".
UMK zaprosił na nie 16 uczelni Do Torunia przyjechali przedstawiciele m.in. uniwersytetów w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Warszawie oraz politechnik warszawskiej, łódzkiej i gdańskiej. Toruński uniwersytet sam również promuje się na podobnych targach. Jego przedstawiciele byli już na targach w Łodzi, wybierają się także do Gdańska.
- Staramy się także dotrzeć do tych, którzy do nas nie dotarli, więc jeździmy również do mniejszych miejscowości. Byliśmy już w Chojnicach, a wkrótce będziemy także w Grudziądzu - mówi Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK. Jak wynika z badań uniwersytetu, ok. jedna piąta studentów decyzję o wyborze uczelni podejmuje na podstawie informacji uzyskanych podczas takich targów.
Kursuje targowy autobus
Targi, jak zwykle, połączone są z drzwiami otwartymi na wydziałach UMK.
Z tczewskimi uczniami przyjechał na nie Łukasz Szychowski - doktorant na Uniwersytecie Gdańskim.
- Chciałem im pokazać konkurencyjny uniwersytet. Uważam, że to bardzo fajna uczelnia, zwłaszcza miasteczko akademickie, z fajną biblioteką i czytelnią. W Toruniu są też niskie ceny, w porównaniu do Warszawy czy Poznania, co dla studentów ma ogromne znaczenie - mówi.
Dziś drugi dzień imprezy. Stoiska w auli uniwersyteckiej czynne są od 9.00 do 15.00. Spod auli kursuje specjalny "targowy" autobus, który dowozi licealistów do odległych wydziałów. W autobusie targowy przewodnik opowiada przyszłym studentom o uniwersytecie.