Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. W którą stronę zmierza kodeks karny?

(km)
W Toruniu trwa Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego
W Toruniu trwa Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego fot. Lech Kamiński
Dziś jubileusz 70-lecia urodzin obchodzi prof. Andrzej Marek, kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UMK.

Z tej okazji profesor otrzyma specjalnie przygotowaną księgę pamiątkową.

Jubileusz prof. Andrzeja Marka jest częścią Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Prawa Karnego, który odbywa się na UMK w dniach 20-22 września pod hasłem "Problem spójności prawa karnego z perspektywy jego nowelizacji".

Jak podaje Centrum Promocji i Informacji UMK, po raz pierwszy w Toruniu spotka się tak liczne grono uczonych i praktyków specjalizujących się w szeroko rozumianym prawie karnym, ze wszystkich najważniejszych polskich ośrodków akademickich, a także z zagranicy.

Będą rozmawiać o m.in. kierunkach nowelizacji kodeksu karnego przez Sejm VI Kadencji, nowych środkach karnych i problemach ich spójności z systemem kodeksu karnego, a także nowelizacjach kodeksu karnego służącym wzmocnieniu ochrony małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym.

Sylwetka profesora opracowana przez CPiI UMK

Prof. dr hab. Andrzej Marek specjalizuje się w prawie karnym, w tym także w prawie karnym procesowym, prawie wykroczeń, kryminologii i wiktymologii.

Urodził się 9 maja 1940 r. w Brzozowie. W latach 1959-1964 studiował prawo na Wydziale Prawa UMK. Był współorganizatorem Studenckiego Koła Penitencjarnego, a także zwycięzcą w środowiskowym i ogólnopolskim konkursie krasomówczym.

Po ukończeniu studiów w 1964 r. został zatrudniony w charakterze asystenta w Katedrze Prawa Karnego. W tym samym roku podjął aplikację sądową zakończoną w 1966 r. egzaminem sędziowskim. Doktoryzował się w 1968 r., stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1972 r., a w 1985 r. tytuł profesora zwyczajnego nauk prawnych.

Prof. Marek pełnił na UMK liczne funkcje akademickie. W latach 1973-1975 był prodziekanem, a w latach 1978-1981 dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Przez 11 lat (1979-1990) dyrektorem Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii, a od 1990 do chwili obecnej pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego i Kryminologii.

Spośród licznych kontaktów i pobytów zagranicznych Jubilata należy wymienić roczny pobyt w Stanach Zjednoczonych w roku akademickim 1976/1977, na podstawie konkursowego stypendium przyznanego przez American Council of Learned Societies, z afiliacją w University of Pensylvania w Filadelfii i w University of Southern California w Los Angeles; 6-miesięczne stypendium badawcze w Instytucie Maxa Plancka Międzynarodowego i Porównawczego Prawa Karnego we Freiburgu w 1985r. oraz kolejne stypendia badawcze w tym Instytucie i w Uniwersytecie w Kolonii (1990, 1993, 1999). Jako profesor wizytujący pracował na Uniwersytecie w Münster (semestry zimowe 1989/1990, 1992/1993) i Uniwersytecie w Oldenburgu (semestr zimowy 1990/1991).

Dorobek naukowy Profesora obejmuje ponad 300 publikacji i ekspertyz, w tym wiodące podręczniki do nauki prawa karnego i prawa wykroczeń, na podstawie których kształciły się liczne pokolenia studentów prawa, oraz obszerny komentarz do kodeksu karnego, ceniony zwłaszcza przez praktyków.
Na szczególne podkreślenie zasługuje aktywność prof. Marka w zakresie tworzenia i reformowania prawa karnego. Jej przejawem był udział w pracach Komisji do Spraw Reformy Prawa Karnego, która opracowała projekt kodeksu karnego z 1997 r. (1989-1996) oraz Komisji powołanej przez Prezydenta RP w sprawie nowelizacji kodeksu karnego (2001-2002). Jako ekspert uczestniczył w latach 2002-2004 w pracach Nadzwyczajnej Komisji Sejmu do Spraw Zmian w Kodyfikacji (podkomisja prawa karnego), następnie przewodniczył zespołowi prawa karnego materialnego w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości (2004-2005).

Profesor Marek wypromował bardzo liczne grono magistrów (ponad 1000), z których wielu odnosiło sukcesy w egzaminach na aplikacje sądowe, prokuratorskie, adwokackie, piastując obecnie wysokie stanowiska w tych zawodach prawniczych. Był także promotorem 16 pomyślnie zakończonych przewodów doktorskich.

Dowodem wysokiej pozycji w polskiej nauce prawa karnego i powszechnego uznania w środowisku naukowym jest powierzenie prof. Markowi funkcji redaktora naczelnego wielkiego przedsięwzięcia naukowego i wydawniczego, firmowanego i realizowanego przez prestiżowe Wydawnictwo Prawnicze C.H. Beck w Warszawie, jakim jest 11-tomowy "System prawa karnego". Jest to przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w całej historii nauki prawa karnego w Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska