Rektor prof. Andrzej Radzimiński spotkał się z rektorem Uniwersytetem Anhui w Hefei dwa lata temu w Chinach. Doszli do porozumienia, że warto otworzyć na swoich uczelniach studia z języka polskiego - w Chinach i sinologii u nas,
Wczoraj rektor Uniwersytetem Anhui Huang Dekuan podpisał z prof. Andrzejem Radzimińskim oficjalną umowę o współpracę.
Chiński rektor powiedział nam: - Myślę, że podstawą współpracy będzie język i kultura, ale chcielibyśmy dać studentom i pracownikom naukowym także inne możliwości.
Prof. Radzimiński zaznacza, że porozumienie trzeba jeszcze dopracować. - Chcielibyśmy współpracować w obszarze badań naukowych i kształcenia. Dużą wagę przykładam do wymiany studentów. Uniwersytet Anhui należy do grona najlepszych chińskich uczelni. Współpracuje już ze 100 innymi uczelniami na całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Teraz głównie chodzi o to, aby wszystko odpowiednio zgrać, a więc np. nie robić wymiany pojedynczej, tylko całych grup studentów.
- Jak długo ona miałaby trwać? - pytamy. - Zależy od uzgodnień, może nawet całe studia. Z Rosją, na przykład, mamy już porozumienie w sprawie wydawania dwóch dyplomów dla historyków. Tu również szczegóły muszą być określone przez wydziały - dodaje rektor.
Studenci mogliby uczestniczyć w wykładach prowadzonych po angielsku lub najpierw przejść kurs języka chińskiego (my) lub polskiego (Chińczycy). UMK nie będzie zarabiał na przyjmowaniu gości z Azji.
Rektor ma nadzieję, że współpraca ruszy od najbliższego roku akademickiego. UMK jest pierwszym polskim uniwersytetem, który zawiera taką umowę z uczelnią w Anhui.