Od września 2001 roku do marca 2002 roku moja córka była zatrudniona na podstawie umowy o dzieło jako kucharka. Pracowała co drugi dzień od godziny 6.00 do 22.00. Wynagrodzenie w pełnej wysokości otrzymała tylko za wrzesień, a za pozostałe miesiące dostała po 200 zł. Pracodawca obiecywał, że podpisze z córką umowę o pracę. Czy jest to zgodne z przepisami? - CZYTELNICZKA z Kierzkowa.
Z opisanej sytuacji wynika, że pracodawca zawarł z pani córką umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Jest to naruszenie przepisów kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 22 par.1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Wobec tego, jeżeli praca wykonywana jest w warunkach, o których wyżej mowa, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy - jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy.
Naruszenie zakazu wynikającego z art. 22 par.1 k.p. stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.
W odniesieniu natomiast do osoby wykonującej umowę o dzieło w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę - przysługuje jej prawo wystąpienia do sądu pracy o stwierdzenie istnienia stosunku pracy.
Umowa o dzieło?
Ewa Brzozowska-Kowalka