Umowa w sprawie dokumentacji dla budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego podpisana. Zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W poniedziałek 14 czerwca podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji dla obwodnicy Kowalewa Pomorskiego. W Urzędzie Miejskim w Kowalewie pojawili się m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści i samorządowcy, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie realizować inwestycję KR
W poniedziałek 14 czerwca podpisano umowy z wykonawcami dokumentacji dla dwóch kolejnych obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim. Jedna z nich powstanie w gminie Kowalewo Pomorskie, druga w Lipnie.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Podpisanie umowy w sprawie dokumentacji dla budowy obwodnicy drogi krajowej nr 15 dla Kowalewa Pomorskiego zorganizowano w Urzędzie Miejskim w Kowalewie. Wzięli w nim udział m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści i samorządowcy, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie realizować inwestycję.

Kowalewska obwodnica ma powstać w ramach Programu budowy 100 obwodnic dróg krajowych na lata 2020-2030 opracowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Założenie jest, by w ciągu 10 lat powstały trasy o łącznej długości ok. 820 km. Łączne koszty szacowane są na 28 mld zł. Na liście jest sześć miast z naszego województwa – oprócz Kowalewa, także Strzelno, Lipno, Kruszwica, Nowa Wieś Wielka Brześć Kujawski. Na wybór inwestycji do realizacji wpływ miał m. in. stan prac przygotowawczych, natężenie ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stan bezpieczeństwa ruchu liczony poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków.

Kowalewska obwodnica, podobnie jak i pozostałe realizowane w ramach tego programu, ma być dostosowana do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycji mają towarzyszyć urządzenia służące bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie.

- Podstawowym celem budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 15. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Kowalewie Pomorskim. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – zapewnia - Ministerstwo Infrastruktury.

GDDKiA założyła, że wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej i materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będą kosztowały 2,24 mln zł. Na ogłoszony przetarg wpłynęło 9 ofert.
Najtańsza opiewała na 1,837 mln zł (Biuro Projektów Trasa), najdroższa to 2,987 mln zł (Multiconsult Polska). Wybrano ofertę Lafrentz Polska z Poznania za 2 451 722,10 zł. W jej imieniu umowę z GDDKiA podpisał prezes Maciej Durski.

- Dziękuję wszystkim przyjaciołom, dzięki którym ta obwodnica powstanie, w tym radnym, władzom rządowym, pracownikom urzędu – mówił burmistrz Kowalewa Jacek Żurawski.

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek dodała, że Kowalewo Pomorskie na obwodnicę czeka od lat.

- Pierwszą pracę po studiach zaczęłam w Kowalewie Pomorskim, z którym byłam związana 8 lat. Już wtedy mówiło się o trudnym przejeździe przez miasto, uciążliwym dla mieszkańców i osób jadących na Mazury – wspomniała Michałek.

Dyrektor GDDKiA Bydgoszcz Sebastian Borowiak dodał: - Ta obwodnica to nie tytlko objazd dla Kowalewa Pomorskiego, ale ważny aspekt poprawy ruchu na drodze krajowej nr 15, którą odbywa się tranzyt. Powstanie 8 km nowej drogi. Chcemy także poprawić bezpieczeństwo pieszych na „15”, przeprowadzić inwestycje, by przejścia dla pieszych były lepiej widoczne i bardziej bezpieczne.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił: - Poprawi się komfort życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo.

Wstępny plan zakłada, by przetarg na budowę obwodnicy ogłosić w IV kwartale 2024 r.

Starania o obwodnicę dla Kowalewa trwają kilkadziesiąt lat. W 1991 roku Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego i naniosła na niego trasę obwodnicy. Samorząd nie ustawał w kierowaniu postulatów do rządu i GDDKiA. Gmina przygotowała studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z koncepcją dwóch obwodnic. Było też sporo utrudnień. Inwestycja początkowo nie została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Ówczesne władze miasta wystosowały do Ministerstwa Infrastruktury pismo-protest, pod którym podpisali się przedstawiciele kilku instytucji i zakładów pracy. Efekt był - w raporcie z konsultacji społecznych, obwodnica Kowalewa jako jedna z nielicznych została przyjęta do dalszego procedowania.

W walkę o budowę obwodnicy od wielu lat angażują się także mieszkańcy, którzy przygotowali cyklicznie blokady na krajowej drodze nr 15. W 2015 roku szacowano, że przez Kowalewo w ciągu doby przejeżdża ponad 20 tys. pojazdów i liczba ta ciągle się zwiększa.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie