Unijne wsparcie na przedsięwzięcia kulturalne wyniesie łącznie blisko 50 tys. złotych.
Pieniądze udało się pozyskać z tak zwanych "Małych Projektów", konkursu organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Zakole Dolnej Wisły". W środę podpisano ostatnią umowę.
Na prowadzenie animacji kulturalnej w plenerze GOK otrzyma z unijnych funduszy blisko 5 tys. złotych, całość pochłonie o tysiąc złotych więcej.
- Przeprowadzimy zajęcia animacyjne w nowoczesnym namiocie wyposażonym w nowoczesne krzesła, stoły - mówi Paweł Marwitz, dyrektor GOK-u. - Kupimy m.in. chustę i tunel animacyjny oraz sztuczną trawę. Zorganizujemy pięć spotkań z animatorami w plenerze w Stablewicach, Unisławiu, Grzybnie, Raciniewie i Brukach Unisławskich.
W "Zakątku animacji" będzie można malować na płótnie, wziąć udział w zabawach animacyjnych, quizach, obejrzeć wystawy twórców ludowych. Udział będzie bezpłatny.
Dzięki pozyskanym pieniądzom, 19 tys. złotych, doposażona zostanie Orkiestra Dęta. Ponad 23 tys. złotych kosztowały będą trąbki, saksofony altowe i tenorowe, puzony i tuby. Nowe instrumenty pozwolą kontynuować wieloletnie tradycje orkiestry. Zorganizujemy też pięć koncertów w gminie.
Około 13 tys. złotych dofinansowania zdobyto na wyposażenie domu kultury w pracownię multimedialną. Za 16 tys. złotych kupione zostaną m.in. trzy laptopy, telewizor LCD , biurka, krzesła, ławy.
- Stworzymy ogólnodostępną pracownię, z nowoczesną infrastrukturą dla mieszkańców - dodaje Paweł Marwitz. - Zapewnimy konkretną ofertę edukacyjną, by rozszerzyć listę zajęć. Wzbogacone zostaną o możliwość korzystania z technologii informacyjnych. Pracownia to miejsce społecznej integracji, będzie zatem pełniła również funkcje rozrywkowe i towarzyskie. Pozwoli rozwijać zainteresowania i będzie miejscem podejmowania działań na rzecz rozwoju kultury i edukacji.
Poza tym, z unijnym dofinansowaniem zorganizowane zostaną warsztaty garncarskie.
- Kupimy również sprzęt multimedialny, który zamierzamy udostępniać lokalnej społeczności - podkreśla dyrektor. - Otrzymamy na to blisko 13 tysięcy złotych unijnej pomocy. Realizacja zadania pochłonie o trzy tysiące złotych więcej, na co zabezpieczymy środki własne.
Gminny Ośrodek Kultury wzbogaci się także w tablicę interaktywną ze statywem jezdnym, projektor, wizualizer przenośny oraz zestaw nagłośnieniowy. Wykorzystywane będą one na użytek mieszkańców.
- Będą mieli okazję uczestniczyć między innymi w zajęciach garncarskich, podczas których na tablicy interaktywnej będzie przekazywana wiedza teoretyczna, pokazywane filmy - zapowiada Paweł Marwitz. - W specjalistycznych zajęciach wezmą udział mieszkańcy podzieleni na dwie grupy wiekowe. Dzieci i dorośli poznają technikę pracy garncarza - zawodu, który od wieków był obecny na naszych ziemiach. Nauczą się tworzenia glinianych naczyń i form na kole garncarskim.
Czytaj e-wydanie »