Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet, akademia czy politechnika (2)

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Dziś kolejne informacje o warunkach, które muszą spełnić abiturienci z roku 2005, jeśli marzy im się np. studiowanie ekonomii, politologii czy polonistyki. Sprawdźcie, które przedmioty "opłaca" Wam się zdawać na maturze oraz gdzie musicie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu wstępnego.

     POLITOLOGIA
     Uniwersytet Warszawski
przygotował 150 miejsc na kierunki politologia, specjalność nauki polityczne oraz 85 na specjalności polityka społeczna. W postępowaniu kwalifikacyjnym będą brane pod uwagę oceny uzyskane na maturze: z historii (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony), wiedzy o społeczeństwie (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony) oraz języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański; wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony). Kandydaci będą się również musieli zmierzyć ze sprawdzianem predyspozycji w formie pisemnej badającym zdolność logicznego myślenia, umiejętność interpretacji tekstów, a także ogólną orientację kandydata we współczesnych wydarzeniach politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych krajowych i międzynarodowych. Za sprawdzian można uzyskać 50 % maksymalnej liczby pkt. Maksymalny wynik egzaminu z historii stanowi 20%, z wiedzy o społeczeństwie - 20%, z języka obcego - 10% maksymalnej łącznej liczby punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym. Ostateczny wynik jest sumą wyników egzaminów z trzech przedmiotów i ze sprawdzianu predyspozycji.
     Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika przeprowadzi konkurs świadectw. Do postępowania kwalifikacyjnego mogą przystąpić kandydaci, który zdali na poziomie podstawowym egzaminy pisemne z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu do wyboru (kandydat wybiera jeden z przedmiotów: historia, WOS, matematyka lub geografia). Kandydaci, którzy zdawali egzaminy pisemne z wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym uzyskają dodatkowe punkty.
     Na Uniwersytecie Gdańskim liczyć się będą oceny na świadectwie dojrzałości do wyboru z: języka polskiego albo języka obcego oraz do wyboru z dwóch z trzech następujących przedmiotów: matematyki, historii i wiedzy o społeczeństwie.
     Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kandydaci będą przyjmowani na podstawie sumy punktów uzyskanych: z egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego i przedmiotu dodatkowego (do wyboru). Za egzamin maturalny z przedmiotu wiedza o społeczeństwie kandydat uzyskuje 30 punktów. Z kolei maksymalnie 50 punktów może zdobyć za rozmowę kwalifikacyjną z zakresu aktualnych politycznych problemów kraju.
     Uniwersytet Jagielloński będzie uwzględniał oceny z matury z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka obcego. Kandydaci będą musieli też zmierzyć się z testem ze współczesnych zagadnień międzynarodowych.
     Na Akademii Bydgoskiej przyjęcie kandydatów na pierwszy rok studiów odbywać się będzie w kolejności wynikającej z sumy uzyskanych punktów. Pod uwagę będą brane oceny na świadectwie dojrzałości z historii i wiedzy o społeczeństwie.
     STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
     
Na Uniwersytecie Warszawskim na tym kierunku będzie mogło studiować 115 żaków. W postępowaniu kwalifikacyjnym będą brane pod uwagę oceny uzyskane na maturze: z historii (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony), wiedzy o społeczeństwie (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony) oraz języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański; wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony). Kandydaci będą się również musieli zmierzyć ze sprawdzianem predyspozycji w formie pisemnej badającym zdolność logicznego myślenia, umiejętność interpretacji tekstów, a także ogólną orientację kandydata we współczesnych wydarzeniach politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych krajowych i międzynarodowych. Za sprawdzian można uzyskać 50 % maksymalnej liczby pkt. Maksymalny wynik egzaminu z historii stanowi 20%, z wiedzy o społeczeństwie - 20%, z języka obcego - 10% maksymalnej łącznej liczby punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym. Ostateczny wynik jest sumą wyników egzaminów z trzech przedmiotów i ze sprawdzianu predyspozycji.
     Dla kandydatów na stosunki międzynarodowe o specjalności wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podstawą przyjęcia na studia jest ranking punktów uzyskanych na maturze z języka polskiego, historii. Dodatkowo czeka ich rozmowa kwalifikacyjna w zakresie zainteresowania problematyką dziejów i kultury Wschodu.
     Do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie kandydaci będą przyjmowani w oparciu o wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym: matematyki, historii lub geografii (do wyboru) oraz języka obcego (tzw. pierwszego języka obcego), a także z czwartego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym; mowa tu o drugim języku obcym (bowiem studenci dzienni w SGH uczą się równolegle dwóch języków obcych - tych samych, które brane są pod uwagę w trakcie rekrutacji). Na kandydatów czeka również dodatkowy sprawdzian kwalifikacyjny przeprowadzany przez SGH. Maksymalnie będą mogli uzyskać 400 punktów: 333 i 1/3 z ocen z matury oraz 66 i 2/3 ze sprawdzianu kwalifikacyjnego. Maturzyści, którzy nie zdawali egzaminu maturalnego z żadnego lub z kilku przedmiotów wspomnianych powyżej, będą musieli przystąpić w SGH do sprawdzianów rekrutacyjnych z brakujących przedmiotów (np. z matematyki i języka obcego). Sprawdziany te organizowane będą i oceniane według standardów przyjętych dla pisemnej części nowych egzaminów maturalnych.
     Uniwersytet Jagielloński będzie uwzględniał oceny z matury z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka obcego. Kandydaci będą musieli też zmierzyć się z testem ze współczesnych zagadnień międzynarodowych.
     Na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu liczyć się będą oceny na maturze z matematyki lub geografii lub historii oraz z języka obcego nowożytnego. Do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski.
     EUROPEISTYKA
     
100 żaków będzie mogło studiować europeistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W postępowaniu kwalifikacyjnym będą brane pod uwagę oceny uzyskane na maturze: z historii (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony), wiedzy o społeczeństwie (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony) oraz języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański; wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony). Kandydaci będą się również musieli zmierzyć ze sprawdzianem predyspozycji w formie pisemnej badającym zdolność logicznego myślenia, umiejętność interpretacji tekstów, a także ogólną orientację kandydata we współczesnych wydarzeniach politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych krajowych i międzynarodowych. Za sprawdzian można uzyskać 50 % maksymalnej liczby pkt. Maksymalny wynik egzaminu z historii stanowi 20%, z wiedzy o społeczeństwie - 20%, z języka obcego - 10% maksymalnej łącznej liczby punktów możliwych do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym. Ostateczny wynik jest sumą wyników egzaminów z trzech przedmiotów i ze sprawdzianu predyspozycji.
     W warszawskiej SGH liczyć się będą oceny uzyskane na pisemnej maturze na poziomie rozszerzonym z: matematyki, historii lub geografii oraz języka obcego (tzw. pierwszego języka obcego), a także z czwartego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym; mowa tu o drugim języku obcym. Na kandydatów czeka również dodatkowy sprawdzian kwalifikacyjny przeprowadzany przez SGH. Maturzyści, którzy nie zdawali egzaminu maturalnego z żadnego lub z kilku przedmiotów wspomnianych powyżej, będą musieli przystąpić w SGH do sprawdzianów rekrutacyjnych z brakujących przedmiotów (np. z matematyki i języka obcego).
     EKONOMIA
     Uniwersytet Warszawski
przygotował 180 miejsc na tym kierunku. W postępowaniu kwalifikacyjnym będą brane pod uwagę oceny na maturze z: matematyki (wymagany poziom rozszerzony) oraz języka obcego (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański; wymagany poziom podstawowy). W przypadku kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny, dodatkowo: historia lub geografia - wymagany poziom podstawowy. Trzeba będzie się też zmierzyć ze sprawdzianem predyspozycji - w formie pisemnej. Jest to test percepcji, który należy rozwiązać po zapoznaniu się z prostym tekstem o tematyce ekonomicznej; podstawą jest zrozumienie tekstu, a nie znajomość zagadnień ekonomicznych. Wyniki sprawdzianu predyspozycji zostaną obliczone wg skali, gdzie maksimum równa się 42 pkt. Wyniki egzaminu z matematyki przeliczane na skalę, gdzie maksimum równa się 42 pkt; a z języka obcego - maksimum równa się 16 pkt.
     Za przedmiot historia lub geografia nie przyznaje się punktów. Ostateczny wynik jest sumą wyników z obu przedmiotów i sprawdzianu predyspozycji. Warunkiem umieszczenia kandydata na liście rankingowej jest uzyskanie co najmniej 35 pkt. Bez postępowania kwalifikacyjnego (ale z obowiązkiem rejestracji i wniesienia opłaty administracyjnej) przyjmowani są kandydaci legitymujący się Maturą Międzynarodową.
     Na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu obowiązywać będzie konkurs świadectw. Warunkiem przystąpienia do niego jest zdanie egzaminu maturalnego pisemnego na poziomie podstawowym z matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Do wyboru jest: angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski. Kandydaci, którzy zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym z wyżej wymienionych przedmiotów uzyskają dodatkowe punkty.
     Na Uniwersytecie Gdańskim pod uwagę będą brane oceny na maturze z: matematyki i języka obcego oraz z jednego z następujących czterech przedmiotów do wyboru: wiedzy o społeczeństwie, geografii, historii lub informatyki.
     Przyszłych żaków ekonomii na Politechnice Warszawskiej czeka egzamin wstępny z matematyki i języka obcego. Do wyboru jest: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz włoski. Kandydaci, którzy zdawali jeden lub oba wymagane przedmioty na egzaminie maturalnym, nie przystępują do egzaminu wstępnego. W postępowaniu klasyfikacyjnym uwzględnia im się oceny z egzaminu maturalnego. Muszą tylko do podania o przyjęcie na studia dołączyć oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości, wydanych przez Komisję Egzaminacyjną.
     Na Uniwersytecie Jagielloński liczyć się będą oceny z egzaminu dojrzałości z: matematyki i historii lub matematyki i geografii.
     Do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie kandydaci będą przyjmowani w oparciu o wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z trzech przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym: matematyki, historii lub geografii (do wyboru) oraz języka obcego (tzw. pierwszego języka obcego), a także z czwartego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym; mowa tu o drugim języku obcym (bowiem studenci dzienni w SGH uczą się równolegle dwóch języków obcych - tych samych, które brane spod uwagę w trakcie rekrutacji). Na kandydatów czeka również dodatkowy sprawdzian kwalifikacyjny przeprowadzany przez SGH obejmujący swym zakresem program przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości, a także sprawdzający ogólne predyspozycje intelektualne kandydata do podjęcia studiów ekonomicznych. Maksymalnie będzie można uzyskać 400 punktów: 333 i 1/3 z ocen z matury oraz 66 i 2/3 ze sprawdzianu kwalifikacyjnego. Maturzyści, którzy nie zdawali egzaminu maturalnego z żadnego lub z kilku przedmiotów wspomnianych powyżej, będą musieli przystąpić w SGH do sprawdzianów rekrutacyjnych z brakujących przedmiotów.
     Na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu liczyć się będą oceny na maturze z matematyki lub geografii lub historii oraz z języka obcego nowożytnego. Do wyboru są: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski.
     By dostać się w szeregi studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie należy postarać się o jak najlepsze oceny na maturze z matematyki i geografii lub biologii. Za zdanie egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym przyznane zostaną dodatkowe punkty.
     PEDAGOGIKA
     Uniwersytet Warszawski
kształci na kierunku pedagogika o następujących specjalnościach: ogólnopedagogiczna, edukacja początkowa z reedukacją, edukacja początkowa i medialna, edukacja początkowa z wczesnym nauczaniem języka angielskiego. Przedmioty brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym: język polski (wymagany poziom rozszerzony), język obcy spośród: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański (wymagany poziom rozszerzony) oraz jeden z wymienionych przedmiotów do wyboru: historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, matematyka, historia sztuki (wymagany poziom rozszerzony). Uwaga!: dla specjalności edukacja początkowa z językiem angielskim - obowiązuje język angielski - wymagany poziom rozszerzony. Minimum 60 pkt kwalifikuje kandydata na tę specjalność. Punkty te nie wchodzą do ogólnej punktacji. Wszystkie przedmioty mają jednakową wagę. Bez postępowania kwalifikacyjnego (ale z obowiązkiem rejestracji i wniesienia opłaty administracyjnej) przyjmowani są kandydaci legitymujący się Maturą Międzynarodową.
     Przyszłych studentów pedagogiki na UMK w Toruniu czeka wyłącznie wstępny egzamin pisemny. Będzie miał formę testu. Do zdobycia jest maksymalnie 100 punktów. Uzyskanie z egzaminu mniej niż 40 punktów jest równoznaczne z niezdaniem egzaminu wstępnego. O przyjęcie na studia decyduje liczba uzyskanych punktów (ranking), do wyczerpania limitu miejsc. Oceny z matury w ogóle nie będą brane pod uwagę.
     Na Uniwersytecie Gdańskim liczyć się będą oceny na maturze z: języka polskiego i języka obcego oraz do wyboru: biologii, historii albo matematyki.
     Z kolei przyszli studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powinni szczególnie zadbać o jak najlepszą ocenę na maturze z biologii.
     Na Akademii Bydgoskiej przyjęcie kandydatów na pierwszy rok studiów odbywać się będzie w kolejności wynikającej z sumy uzyskanych punktów. Pod uwagę będą brane oceny na świadectwie dojrzałości z języka polskiego i języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub francuskiego) lub historii lub biologii. Kandydatów na pedagogikę o specjalnościach: logopedia, kształcenie zintegrowane i terapia dziecka, edukacja przedszkolna i terapia dziecka, kształcenie zintegrowane i nauczanie historii i społeczeństwa czeka jeszcze egzamin praktyczny.
     ELEKTRONIKA i TELEKOMUNIKACJA
     
Przyszłych studentów tego kierunku na Politechnice Warszawskiej czeka egzamin wstępny z matematyki i fizyki. Zwolnieni są z niego kandydaci, którzy zdawali jeden lub oba wymagane przedmioty na egzaminie maturalnym. W postępowaniu klasyfikacyjnym uwzględnia im się oceny uzyskane na maturze. Muszą tylko do podania o przyjęcie na studia dołączyć oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości, wydanego przez Komisję Egzaminacyjną.
     Przyszli studenci tego kierunku na Politechnice Gdańskiej muszą postarać się o jak najlepsze oceny na świadectwie dojrzałości z matematyki, fizyki z astronomią i języka obcego nowożytnego. Oceny zostaną przeliczone na punkty. Przy ich jednakowej liczbie jako dodatkowe kryterium będzie brana ocena z informatyki.
     Akademia Techniczno-Rolnicza przy klasyfikacji na pierwszy rok studiów będzie uwzględniać wyniki zewnętrznego egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z przedmiotów obowiązkowych, czyli z języka polskiego i języka obcego oraz z jednego przedmiotu do wyboru. W tym przypadku jest to matematyka i fizyka z astronomią.
     POLONISTYKA
     Uniwersytet Warszawski
przygotował 130 miejsc na kierunku polonistyka, specjalność literaturoznawczo-językoznawcza. W postępowaniu kwalifikacyjnym brana jest pod uwagę ocena na maturze z języka polskiego (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony). Kandydaci, którzy zdali egzamin pisemny maturalny z języka polskiego tylko na poziomie podstawowym uzyskują 65% liczby punktów procentowych z tego egzaminu. Bez postępowania kwalifikacyjnego (ale z obowiązkiem rejestracji i wniesienia opłaty administracyjnej) przyjmowani są kandydaci legitymujący się Maturą Międzynarodową.
     Z kolei 40 miejsc przygotowano na UW filologii polskiej, specjalność literatura polska i język polski w cywilizacji europejskiej. W postępowaniu kwalifikacyjnym także będzie brana pod uwagę ocena na maturze z języka polskiego (wymagany poziom podstawowy lub rozszerzony). Kandydaci będą musieli również przebrnąć przez sprawdzian predyspozycji, w formie rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej zagadnienia wybranego wcześniej przez kandydata z listy zagadnień w oparciu o znajomość co najmniej jednej lektury specjalistycznej. Za rozmowę można uzyskać do 25 pkt, za rozmowę odbytą z wynikiem pozytywnym uznaje się uzyskanie co najmniej 10 pkt. Maksymalna liczba pkt. za sprawdzian predyspozycji stanowi 20 proc. łącznej maksymalnej punktacji. Bez postępowania kwalifikacyjnego (ale z obowiązkiem rejestracji i wniesienia opłaty administracyjnej) przyjmowani są kandydaci legitymujący się Maturą Międzynarodową.
     Na Uniwersytecie Gdańskim liczyć się będą oceny na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz historii.
     Na Uniwersytecie Jagiellońskim brane będą pod uwagę oceny na maturze z: języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz przedmiotu na poziomie podstawowym - do wyboru historia lub język obcy (nowoklasyczny) lub historia sztuki lub historia tańca.
     Na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu warunkiem przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego jest zdanie na poziomie podstawowym egzaminu maturalnego pisemnego z języka polskiego. Kandydaci, którzy zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym otrzymają dodatkowe punkty.
     Na Uniwersytecie im. Adama Mickewicza w Poznaniu punkty uzyskane przez kandydata na maturze będą przeliczane biorąc pod uwagę następujące wyniki cząstkowe: średnia egzaminu maturalnego ustnego i pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, pisemny egzamin maturalny z trzeciego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, o ile przedmiot ten jest jednym z następujących: historia, historia sztuki, historia muzyki oraz pisemny egzamin maturalny z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, o ile przedmiot ten jest jednym z następujących: historia, historia sztuki, historia muzyki, język i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna. Kandydatów czeka jeszcze rozmowa kwalifikacyjna w celu sprawdzenia jego predyspozycji do studiowania na wybranym kierunku. Kandydat będzie oceniany według dwóch kryteriów: zakresu i poziomu zainteresowań humanistycznych oraz trafności uzasadnienia wyboru kierunku studiów.
     Przyszli studenci Akademii Bydgoskiej powinni szczególnie postarać się o jak najlepszą ocenę na maturze z języka polskiego.
     ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
     
By studiować ten kierunek na Politechnice Gdańskiej trzeba postarać się o jak najlepsze oceny na świadectwie dojrzałości z matematyki i języka obcego nowożytnego. Kandydatów czeka również egzamin z predyspozycji do zawodu architekta w zakresie: zainteresowania architekturą i sztuką, wyobraźni przestrzennej i kompozycji (test rysunkowy) oraz rysunku z natury (rysunek sztalugowy).
     Na Politechnice Warszawskiej oceny z egzaminu maturalnego nie będą brane pod uwagę. Kandydatów czeka tzw. sprawdzian predyspozycji do studiów architektonicznych.
     By dostać się w szeregi studentów architektury krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie należy postarać się o jak najlepszą ocenę na maturze na poziomie podstawowym z biologii. Za zdanie egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym przyznane zostaną dodatkowe punkty. Kandydatów czeka jeszcze sprawdzian z rysunku odręcznego.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska