Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytety Trzeciego Wieku powalczą o seniora

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
Kolejna propozycja dla seniorów! W nowym roku akademickim rozpoczyna działalność we Włocławku Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. To już druga tego typu placówka w mieście. Czy aż tyle uniwersytetów dla seniorów nam potrzeba?

We Włocławku od czterech lat funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku przypisany Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1. W zajęciach proponowanych przez tę placówkę dotychczas uczestniczyło blisko 700 mieszkańców Włocławka. Słuchacze to osoby, które poza sobą mają już aktywność zawodową, ale nadal chcą rozwijać pasje, zgłębiać i poszerzać wiedzę z interesujących ich dziedzin życia. - Co roku na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapisuje się ponad 100 nowych słuchaczy - podkreśla Stanisław Dybał, dyrektor CKU.

Co uniwersytet ma do zaproponowania włocławskim emerytom i rencistom? Przede wszystkim wykłady, prowadzone przez pracowników naukowych włocławskich uczelni wyższych, a dotyczące różnych dziedzin życia - religii, etyki, ekonomii, ochrony zdrowia, informatyki, literatury. Poza tym lektoraty z sześciu języków obcych, zajęcia komputerowe, pływanie, różnorodne koła zainteresowań - m.in. brydżowe, taneczne, turystyczne, szachowe. Uczestnictwo w wykładach i kołach zainteresowań jest bezpłatne. - Niewielkie koszty ponoszą słuchacze uczestniczący w lektoratach, kursach komputerowych czy zajęciach na basenie - wyjaśnia dyrektor Dybał.

W tym roku Uniwersytetowi Trzeciego Wieku przybędzie konkurencja w postaci Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, utworzonego przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną we Włocławku. Dlaczego WSHE zdecydowało się na uruchomienie tego typu placówki?. - My kierujemy naszą ofertę nie tylko do mieszkańców Włocławka, ale i regionu - odpowiada Monika Jabłońska, rzeczniczka WSHE we Włocławku. - Porozumieliśmy się już w tej sprawie z kilkoma samorządami i placówkami oświatowymi w terenie.

Wszystko więc wskazuje na to, że Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpocznie działalność m.in. w Rypinie, Ra-dziejowie i Kowalu. W tych miejscowościach więc odbywać się będą wykłady i pozostałe zajęcia organizowane dla seniorów w ramach KDUTW. W Rypinie włocławska uczelnia porozumiała się z Zespołem Szkół nr 2, w Radziejowie z tutejszym Starostwem Powiatowym, a w Kowalu z Zespołem Szkół.

Czy zaangażowanie się WSHE we Włocławku we własne przedsięwzięcie oznacza, iż uczelnia zrezygnuje z wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy CKU? Dyrekcji CKU nic jeszcze na ten temat nie wiadomo. My natomiast dowiedzieliśmy się, że WSHE nie będzie dalej wspierała konkurencyjnej placówki swoimi pracownikami. Tak więc studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy CKU nie będą już słuchać wykładów pracowników WSHE.

Jakie opłaty będą obowiązywały słuchaczy Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku? - Wykłady będą bezpłatne - mówi rzeczniczka Monika Jabłońska. - W przypadku ćwiczeń będą obowiązywały stawki takie jak w innych tego typu placówkach. Nie będzie też wpisowego. Studenci - emeryci i renciści z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego wnoszą wpisowe w wysokości 20 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska