IMGW: ostrzeżenie o upałach
Tropikalne upały nadciągają nad Europę. Czy w Polsce grozi nam 40 stopniowy upał? Jak podaje IMGW, przewiduje się ekstremalnie wysokie temperatury w nadchodzącym tygodniu, obejmą one jednak głównie Europę Zachodnią. W Polsce możemy się spodziewać również upalnych dni, jednak nie tak ekstremalnych jak na zachodzie kontynentu. Najcieplej będzie na zachodzie i południu kraju - dla tych województw IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne 1 i 2 stopnia:
- zachodniopomorskie (w części),
- dolnośląskie,
- wielkopolskie (w części),
- opolskie,
- śląskie (w części),
- łódzkie (w części),
- mazowieckie (w części).
Ostrzeżenia o upałach obowiązują w większości od wtorku, 25 czerwca. Przewiduje się, że wysokie temperatury utrzymają się w Polsce co najmniej do środy, 26 czerwca. Potem nad Polskę mogą nadejść burze.
Czytaj także: Pozwalasz dzieciom na kąpiel w miejskich fontannach? Ryzykujesz ich zdrowie, a nawet życie
Jakich temperatur możemy się spodziewać w upalne dni?
- We wtorek na południowym zachodzie już upalnie, do około 32°C. Na pozostałym obszarze przeważnie 26°C do 29°C - informuje IMGW.
Najcieplej będzie w środę, 26 czerwca. Na zachodnie i południu kraju termometry pokażą nawet 35 stopni C!
Tego nie rób w upał. W ten sposób sprawisz, że będzie Ci jes...
Jak się chronić przed upałem?
Na groźne skutki upału szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pić dużo wody, nawet, gdy nie chce nam się pić, by nie dopuścić do odwodnienia. W czasie upałów należy pić wody wysokozmineralizowane, o dużej zawartości składników mineralnych. Lekarze ostrzegają, że jeśli są przerwy w nawadnianiu organizmu, to trudno je potem uzupełnić. Pić trzeba więc równomiernie przez cały dzień. W czasie upałów nawet trzy litry płynów dziennie. Nadmiernego picia powinny jednak unikać osoby, które chorują na niewydolność serca i nerek. W takich sytuacjach zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który ustali zalecaną ilość płynów do spożycia.
Podczas upałów trzeba także zwrócić uwagę na to, w co się ubieramy. Nieodpowiedni ubiór może spowodować przegrzanie. Dobrze jest wybierać lekkie i jasne rzeczy, uszyte z naturalnych tkanin. Głowę chrońmy przed słońcem za pomocą kapelusza lub czapki.
Warto także zmienić swoją dietę na lżejszą. Gdy za oknem upał, powinniśmy jeść często, ale posiłki podzielone na mniejsze porcje. Dzięki temu nie będziemy czuć się ociężale. Wskazane jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Zaleca się ograniczenie spożywania tłustych posiłków, a także alkoholu.
Zobacz także wideo: Jak reagować w razie udaru słonecznego?
Ostrzeżenie IMGW
Czym jest ostrzeżenie pogodowe 1. stopnia, wydawane przez IMGW? Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Z kolei podczas obowiązującego ostrzeżenie 2 stopnia, przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
