https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uratowana przez strażaków Wiktoria odzyskała przytomność. A Koronowo rozpoczyna kolejny bój o karetkę

Adam Lewandowski [email protected] tel. 52 326 31 36
W blokadach w Mąkowarsku brało udział ponad 100 mieszkańców nie tylko tej wsi
W blokadach w Mąkowarsku brało udział ponad 100 mieszkańców nie tylko tej wsi Adam Lewandowski
Wiktoria, której tragedię opisaliśmy wczoraj, w bydgoskim szpitalu Jurasza odzyskała już przytomność. Czuwa przy niej mama. A Koronowo po raz kolejny rozpoczyna bój z wojewodą i ministrem zdrowia o przywrócenie drugiej karetki.

W gimnazjum nr 1 w Koronowie uczniowie mają rekolekcje. Pani Aneta, mieszkająca z córką kawał od centrum, na osiedlu Różanna przywiozła we wtorek Wiktorię autem pod sklep na ul. Witosa. - Wysiadła i biegła do koleżanek - opowiadała nam wczoraj mama Wiktorii.

Mama dziękuje strażakom

- Zawracałam już, kiedy zobaczyłam, że moja córka w biegu przewraca się i leży tam bez ruchu. Wyskoczyłam z auta... Byłam tam do chwili, gdy strażacy wnieśli ją na noszach do helikoptera... Nie znam ludzi, którzy ją ratowali, niewiele pamiętam, proszę im wszystkim w moim imieniu podziękować. To oni uratowali moją córeczkę... Potem pojechałam do niej do szpitala Jurasza. Jestem przy niej cały czas. Odzyskała już przytomność. Czekamy na badania tomografem...

Tragedię, która rozegrała się przed blokiem przy ul. Witosa 1B opisaliśmy wczoraj. 14-letnia Wiktoria przeżyła, bo na miejscu znaleźli się szybko mieszkający obok w bloku strażacy OSP. Karetka pogotowia nie mogła dojechać na czas z tej tylko przyczyny, że nie było jej w Koronowie. W tym czasie przewoziła ciężarną z Sokola Kuźnicy do szpitala w Bydgoszczy. Dlatego na pomoc wezwane zostało pogotowie lotnicze. Pediatra, dyrektor koronowskiego NZOZ, dr Andrzej Nowak ratując sytuację pojechał na Witosa samochodem, którym do chorych jeżdżą pielęgniarki.

Przeczytaj również: Karetka nie przyjeżdżała. Wiktorię uratowali strażacy po służbie

Historia karetki w Mąkowarsku

- To skandal, że Koronowo nie ma drugiej karetki! - brzmiał wczoraj burmistrz Stanisław Gliszczyński. Historia z tą dziewczynką dowodzi, że druga karetka jest potrzeba od zaraz!

A była. Jeszcze dwa lata temu. Placówka ratownictwa medycznego powstała w pobliskim Mąkowarsku w roku 2011. W sezonie turystycznym. Rok później już na cały rok. Koronowska służba zdrowia podpisała z NFZ kontrakt do roku 2015. Nie minął jednak rok 2012, kiedy okazało się, że w następnym już karetki w Mąkowarsku nie będzie.

- Samodzielny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, dla którego jesteśmy organem założycielskim, wydał pół miliona złotych na zakup mercedesa wraz z wyposażeniem. I jeszcze na jego doposażenie - mówi burmistrz Gliszczyński. - Trzeba też było zbudować przy ośrodku zdrowia w tej wsi garaż i miejsce do pracy dla ratowników. Wydano kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Po to tylko, by minister mógł placówkę zamknąć. I dać karetkę sąsiadującej z Koronowem gminie Dobrcz. Dobrcz też wydał pieniądze na urządzenie placówki ratownictwa medycznego...

Czytaj też: Mąkowarsko dopięło swego! W gminie Koronowo będzie stacjonować druga karetka - z Dobrcza

To nie są koszty ministra

- Nie bralibyśmy mercedesa w leasing, gdybyśmy wiedzieli, że karetkę dostajemy tylko na rok. Do dziś płacimy raty leasingowe - mówi dr Andrzej Nowak, dyrektor NZOZ w Koronowie.

Ale w obronie karetki stanęli mieszkańcy. Jesienią i zimą zorganizowali blokadę przejść dla pieszych na "krajówce“ w Mąkowarsku. Zebrali też ponad 1300 podpisów pod petycją i ruszyli z nią do ministra zdrowia. Przyjął ich wiceminister Cezary Rzepek. Nawet nie przyjął petycji. Bo - powiedział - to sprawa wojewody kujawsko-pomorskiego, a nie ministra zdrowia. Mieszkańcy zorganizowali więc protest w Bydgoszczy, przed siedzibą wojewody. Wywalczyli tyle, że w tym roku karetka wróci do Mąkowarska 30 czerwca i stacjonować w tej wsi będzie do końca sierpnia.

Ale do 14-letniej Wiktorii karetka nie dojechała na czas, bo tej drugiej jeszcze nie było...

87 na całe województwo

- Przygotowujemy pisma do wojewody i ministra zdrowia z prośbą o drugą całoroczną karetkę dla naszej gminy - mówi burmistrz Gliszczyński. - Dołączymy artykuł z "Pomorskiej“. Jesteśmy za dużą gminą, by mogła tu być jedna karetka.

- To niemożliwe - mówi na to Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody. - Minister ocenił, że w naszym województwie może być tylko 87 karetek. I ani jednej więcej...

Czy historia 14-letniej Wiktorii przyniesie victorię w boju Koronowa o drugą karetkę?

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Ktos
W dniu 04.04.2014 o 08:16, kolega napisał:

A czemu nie ma informacji o tym że niepotrzebna była reanimacja Wiktori

Dlatego, że zamiast bohaterów mogli by być mordercy. Na to straż pożarna sobie nie pozwoli. Pomoc osobie w stanie zagrożenia życia jest zasr... obowiązkiem każdego obywatela Polski, mówi o tym art. 162 kodeksu karnego. Haniebne jest to ze na tym forum udzielają się ludzie nie majcy pojęcia o przepisach prawnych.
K
Ktos
W dniu 03.04.2014 o 11:24, PPP napisał:

Wystarczy być zorientowanym w temacie. Jeszcze raz powtarzam,że karetka w Dobrczu nie jest tą zabraną z Mąkowarska czy Serocka,tylko z Bydgoszczy. Były dyrektor pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy utworzył podstacje w Dobrczu, żeby karetka mogła dotrzeć w ustawowe 8 lub 15 minut do pacjenta. Więc nie wycierajcie sobie ... karetką z Dobrcza. Wyjściem z sytuacji jest to aby Koronowo podlegało pod Bydgoskie Pogotowie Ratunkowe a nie przychodnie. Ale to już są wewnętrzne układy. A na układy... Jeśli pan Leonard czuje się urażony to niech najpierw zorientuje się w temacie. Pewnie,że jest potrzebna 2 karetka w Koronowie ale dlaczego mieszacie w to Bydgoską karetkę stacjonującą w Dobrczu? Zabrać z Dobrcza-tylko co na to mieszkańcy gminy Dobrcz czy gminy Osielsko? Szkoda,że nikt nie wyszedł na pasy na krajową 5 jak karetka trafiła na 2 miesiące do Mąkowarska.

Dodaj Kolego, ten rejon był wcześniej Koronowa. Od lipca 2011 (bodajże) do końca 2012 roku w rejon Dobrcza jeździło Koronowo. Dlaczego rejon ten przeszedł znowu do bydgoszczy? Można było przesunąć karetkę z Makpwarska do Dobrcza a zabrać jedna z Bydgoszczy. Jeśli chcesz Gościu pisać prawdę, to pisz całą.
k
kolega
A czemu nie ma informacji o tym że niepotrzebna była reanimacja Wiktori
M
Milko

Zawsze na cos sie zwala,jak nie studzienka,to schody nie takie. Gdyby to bylo male dziecko to rozumiem,ale dziewczyna 14 lat powinna patrzec pod nogi,a nie na oslep biec. W tym przypadku to wina dziewczyny. A co do karetki to predzej ci ludzie pomoga nic jacys lekarze,na ktorych nie mozna liczyc,bo Oni tylko na kase patrza. 

G
Gość

Proszę tego nie brać sobie do serca, ale przemyśleć sercem. Pokazując rzekome błędy należy upewnić się czy są one rzeczywiście błędem i naruszeniem przepisów?. Pytanie czy chce się być?, ja proszę Pana Komendanta OSP o zajęcie stanowiska grodu na Tuszynach w Koronowie nie chodzi mi o jego stan bo wszyscy to wiemy i widzimy nawet więcej wiemy kto jest zarządcą tego terenu i jak mocno jest związany z OSP. Ale nie to jest powodem mojego zdziwienia wiem jak, na co dzień wyglądają zabezpieczenia obiektu lub imprezy tyle lat odbywały się tam imprezy zabezpieczone przez OSP i nikt nie chciał dokumentów budowli grodu? Z czego, o jakich średnicach, na jakiej głębokości itp., został zbudowany dany obiekt? Fajne macie zwyczaje. A dzisiaj jak się dom pali to dopiero studnie kopią., bo obiekt okazał się samowolą budowlaną chyba?.

 

 

G
Gość

            Witam autora tych naciąganych strun z jednym taktem, cieszy mnie jednak to, że w refren się zmieniło i Pan Nowak Lekarz z Koronowa został przedstawiony jako solidny Lekarz bez samolotów Pan piszący szyfrant gminy pewnie przygotowuje pole do pokazu dla Super, Mena b...... Koronowo, który wkroczy w akcję i coś tam będzie chciał udowodnić, że się stara. Zrobił się Teatr jednego aktora a suflerem jest Pan szyfrant, chórek pokazujący studzienkę mnie załamał, kiedy to zobaczyłem. Rozumie czyjeś intencje, ale, mieszkając tam dopiero ktoś w mundurze zauważa studzienkę odstającą na trawniku, która rzeczywiście jest zgodna z przyjętymi normami. To właściciel bloku powinien umieścić tabliczkę zakaz chodzenia po trawniku, bo to jego teren i obowiązek!. Panowie OSP skromność i nie podawanie się emocją to cecha każdego, kto nosi mundur. To, co dzisiaj zobaczyłem to bicie piany. To, że karetka będzie w sezonie z powrotem to dawno ustalono i opisano. Powrotu do zdrowia dziewczynie i wam wszystkim. Osobie, która opisała śmierć żony bardzo współczuje, i odpowiem, co ma Pan dalej z sobą począć. Odwiedzaj Pan Często miejsce, w którym pochowano Pana żonę, bo jak Pan tego nie zrobi to nikt tak jak Pan godnie nie przejmie pałeczki i bólu, który Panu towarzyszy.

C
CB1981

Zit
Jutro głosowanie  !!!
ludzie zróbmy coś  bo ta partia obłudy doprowadzi do upadku Bydgoszczy !
My mieszkańcy Bydgoszczy i nie  tylko całego województwa zbierzmy się  na  płycie starego rynku w Bydgoszczy  w piątek przed sesją rady miasta i razem wykrzyczmy NIE DLA ZIT-U Z TORUNIEM !!!!
niech radni usłyszą nasz  głos !

m
mieszkaniec Koronowa

a co ma za zanczenia pod kogo podlega karetka??? co Bydgoszcz dostałaby dodatkową karetkę czy przeniosłaby kolejną karetkę z miasta do wsi??? znaczenie ma to, że w danym obszarze (Gminie Koronowo) jedna karetka to za mało w w razie potrzebu trzeba czekać na inna karetkę  a nie to pod kogo podlega.

P
PPP
W dniu 03.04.2014 o 08:29, Leonard Borowski napisał:

Tylko pasożytujący na nas urzędnik, może wypisywać takie bzdury. Przedstaw się anonimie, a wszystko będzie jasne. A "Pomorska", jeśli chce być wiarygodna, niech zarzuci cenzurę.

Wystarczy być zorientowanym w temacie. Jeszcze raz powtarzam,że karetka w Dobrczu nie jest tą zabraną z Mąkowarska czy Serocka,tylko z Bydgoszczy. Były dyrektor pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy utworzył podstacje w Dobrczu, żeby karetka mogła dotrzeć w ustawowe 8 lub 15 minut do pacjenta. Więc nie wycierajcie sobie ... karetką z Dobrcza. Wyjściem z sytuacji jest to aby Koronowo podlegało pod Bydgoskie Pogotowie Ratunkowe a nie przychodnie. Ale to już są wewnętrzne układy. A na układy... Jeśli pan Leonard czuje się urażony to niech najpierw zorientuje się w temacie. Pewnie,że jest potrzebna 2 karetka w Koronowie ale dlaczego mieszacie w to Bydgoską karetkę stacjonującą w Dobrczu? Zabrać z Dobrcza-tylko co na to mieszkańcy gminy Dobrcz czy gminy Osielsko? Szkoda,że nikt nie wyszedł na pasy na krajową 5 jak karetka trafiła na 2 miesiące do Mąkowarska.

b
bez logiki

karetka bedzie w Mąkowarsku od 30 czerwca do końca sierpnia ale będzie to karetka przesunięta na ten czas z Dobrcza (należaca do pogotowia w Bydgoszczy) czyli w tym czasie nie bedzie karetki w tej miejscowości. Jak w tym czasie się coś tam stanie to znowu bedą czekali kilkadziesiąt minut aż przyjedzie karetka z Bydgoszczy więć gdzie tu logika. Decyzja ta ma zadanie uciszyć ludzi którzy protestowali przeciwko zabraniu karetki z Mąkowarska bo na pewno nie zapenia bezpieczeństwa mieszkańcom. Minister zabrał karetkę a w innych województwach powstają nowe więc pieniądze na ten cel są...

r
rodzic
Dobrze, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Co do karetki. Trafiła do Dobrcza bo z tamtad pochodzi pani wojewoda. Może to było powodem takiej decyzji? Po co kupic nowe jak można slabszemu zabrac.
E
Emerytka

Więcej jest samochodów służbowych z kierowcami na pełen etat w rządzie niż karetek pogotowia w Polsce.Tak bardzo o nas dbają.Niepotrzebna eutanazja.

P
Prbernam

Smutne jest to że urzędnicy znów decydują o tym komu się należy a komu nie. Zapewne sytuacja odnośnie karetki zmieni się gdy komuś niestety stanie się krzywda i rodzina poszkodowanej osoby wytoczy proces. Wówczas urzędnicy ppochylą się i "w trybie wyjątku" od sutuacji, którą sami ustanowili, zmienią zdanie na temat drugiej karetki. A sprawa że ktoś kupuje i płaci raty leasingowe a ktoś inny korzysta - to się nadaje tylko do sądu.

L
Leonard Borowski
W dniu 03.04.2014 o 07:51, PPP napisał:

Jak zwykle Pomorska wypisuje bzdury!!! Karetka w Dobrczu nie jest dodatkową karetką,tylko Bydgoską. Bydgoszcz utworzyła podstację w Dobrczu,żeby zabezpieczyć swój teren. Bzdury i jeszcze raz bzdury wypisujecie,trzeba najpierw się zorientować w temacie żeby coś napisać.

Tylko pasożytujący na nas urzędnik, może wypisywać takie bzdury. Przedstaw się anonimie, a wszystko będzie jasne. A "Pomorska", jeśli chce być wiarygodna, niech zarzuci cenzurę.

P
PPP

Jak zwykle Pomorska wypisuje bzdury!!! Karetka w Dobrczu nie jest dodatkową karetką,tylko Bydgoską. Bydgoszcz utworzyła podstację w Dobrczu,żeby zabezpieczyć swój teren. Bzdury i jeszcze raz bzdury wypisujecie,trzeba najpierw się zorientować w temacie żeby coś napisać.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska