To już tradycja, że podczas Koronowskich Impresji Kulturalno-Kulinarnych organizowane są konkursy dla pań z KGW. W tym roku były trzy, dwa kulinarne i jeden rękodzielniczy. Oprócz gospodarzy do rywalizacji stanęły KGW z zaproszonych gmin czyli Osielska, Kcyni i Drzycimia.
Do konkursu rękodzielniczego „Na najładniejszą ozdobę wiosenną lub wielkanocną" zgłoszono 28 prac. Oceniła je komisja, do której zaproszono: Beatę Radtke, dyr. Miejskiej Biblioteki w Koronowie, Mirosławę Pietrygę, przewodniczącą Rady Miejskiej Koronowa, pasjonatkę fotografii Hannę Kulągowską- Puzio oraz Zenona Rydelskiego, działacza kultury i radnego powiatowego.
Wielkanocny pająk z I nagrodą
Co zdecydowało jury? Pierwsze miejsce – za wielkanocnego pająka – zdobyło KGW z Wierzchucina Królewskiego. Drugiego miejsca, za wielkanocnego pawia, gratulowano paniom z KGW „Polne Kwiaty” z Dobieszewa (gmina Kcynia). Trzecie miejsce, za palmę wielkanocną, przypadło gospodyniom z Wilcza.
Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Trafiły one do KGW „Gródzieckie Babeczki” (gmina Drzycim) i KGW „Pokolenia” ze Studzienek koło Kcyni.
Zwycięskiego „wielkanocnego pająka” wykonała Małgorzata Badura z Wierzchucina Królewskiego. Autorka była pod wielkim wrażeniem werdyktu. Jak przyznała – wykonanie tej ozdoby zajęło jej miesiąc, bo ciągle coś poprawiała i dorabiała. Wykazać się musiała wielką cierpliwością.
Rekordową liczbę zgłoszeń - aż 31 - miał konkurs kulinarny na wypieki cukiernicze. Ciasta oceniali prawdziwi eksperci bo wśród jurorów byli m. in. Danuta Nitka, ze znanej w Koronowie cukierni Nitka, Wiesław Zmudziejewski, także ceniony w Koronowie właściciel cukierni i Joanna Sobczak, kierownik cukierni GS Koronowo. Czwartym jurorem był Piotr Kazimierski, dyr. M-GOSiR.
To Cię może również zainteresować
Dwa pierwsze miejsca zgarnęły gospodynie z gminy Drzycim: KGW „Gacki” za „leśny mech” i KGW „Wery” za ptysie z kremem pistacjowym. Trzecim miejscem – za babkę cytrynową – uhonorowano panie z KGW Okole-Stopka. Dwa wyróżnienia pojechały do gminy Kcynia. Zdobyły je: KGW „Noteckie Kobiety” z Nowej Wsi Noteckiej i KGW „Polne Kwiaty” z Dobieszewa. Gratulujemy!
Kaczka warta grzechu
Duże emocje towarzyszyły rozstrzygnięciu konkursu na potrawy mięsno-garmażeryjne. Zgłoszono ich 28. Wygrało KGW Więzowno. Propozycja pań z tej wsi to kaczka nadziewana po kujawsku. Drugie miejsce jury przyznało KGW Mąkowarsko za policzki wieprzowe. Z kolei trzecim miejscem uhonorowano
KGW Gogolin za gęś w burakach.
Dwa wyróżnienia w tej kategorii także dla gospodyń z gminy Koronowo. Zdobyły je: KGW Salno za żurek z klopsikami i KGW Okole-Stopka za pasztet z kaczki z żurawiną i jabłkami.
Potrawy mięsne oceniało jury w składzie: Wojciech Skoczek, szef kuchni restauracji Diabelski Młyn w Koronowie, Leszek Kuziak, kierownik Biura LGD Trzy Doliny, Włodzimierz Domek, kierownik pracowni regionalistycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Aleksandra Szews , sekretarz gminy Koronowo i Grażyna Chyła-Konecka, dyr. ośrodka kultury w Koronowie.
To Cię może również zainteresować
Radości z drugiego miejsca nie kryły panie z KGW Mąkowarsko. - Policzki wieprzowe przygotowała koleżanka, której tu nie ma. To przepis jej mamy - informowała nas po ogłoszeniu werdyktu Janina Sitarska, przewodnicząca KGW w Mąkowarsku.
Jak dowiadujemy się - KGW w tej wsi liczy 17 osób, należą do niego same panie. Tradycje są długie, ponad 50-letnie.
