MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa - czy trzeba iść do kościoła? 7 czerwca 2024 to święto nakazane? Sprawdź

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
7 czerwca 2024 roku przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Polsce nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. NIE JEST to także święto nakazane.
7 czerwca 2024 roku przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Polsce nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. NIE JEST to także święto nakazane. Jakub Steinborn
7 czerwca 2024 roku przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To wyjątkowe święto Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy 7 czerwca 2024 roku trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to święto nakazane w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, czy w święto 7 czerwca należy uczestniczyć we mszy świętej.

Spis treści

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa 7 czerwca 2024 - co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?

7 czerwca 2024 Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. W to wyjątkowe święto czci się prawdę o tym, że Bóg jest Miłością - ten dzień przypomina głębię i wielkość Bożej miłości, którego symbolem jest serce Jezusa.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to święto ruchome, jednak zawsze przypada w piątek po oktawie Bożego Ciała. W tym roku Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa obchodzimy 7 czerwca. W Polsce nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Wiele osób zastanawia się, czy w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 7 czerwca trzeba iść do kościoła? Czy jest to święto nakazane a wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej 7 czerwca?

O tym, czy uczestnictwo we mszy 7 czerwca - w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 7 czerwca 2024 - czy to święto nakazane?

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w kościele rzymskokatolickim NIE JEST świętem nakazanym. Oznacza to, że 7 czerwca 2024 roku katolicy nie mają obowiązku wzięcia udziału we mszy świętej.

W związku z Uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa, w piątek 7 czerwca wiernych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - tego dnia można jeść mięso.

Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska