Ciekawostką rocznicowego koncertu jest to, że będzie on odgrywany z archiwalnych nut z tamtej epoki. Melomani wysłuchają dokładnie takich samych dźwięków, jakie zagrano torunianom przed 150 laty, w dniu odsłonięcia pomnika wielkiego astronoma.
Historyczny koncert
Muzycy Toruńskiej Orkiestry Kameralnej wraz z Chórem Akademickim UMK oraz solistami - Urszulą**Walaszczyk - Nogaj (sopran), Ewą**Godlewską (sopran) i Wiesławem**Raczkowskim (tenor) wykonają uwerturę "Ein feste Burg ist unser Gott" Otto Nicolai, Psalm 95 "Kommt lasst uns anbeten" Feliksa Mendelssohna i "Alleluja" Georga Friedricha Haendla z oratorium "Mesjasz". Koncertu posłuchać będzie można w sali Wielkiej Dworu Artusa w najbliższą sobotę o 18.00. Wykładem o domu i środowisku rodzinnym Mikołaja Kopernika koncert poprzedzi prof. Krzysztof Mikulski.
Sesja w Ratuszu
W Ratuszu Staromiejskim spotkają się zaś naukowcy na sesji poświęconej historii i aspektom konserwatorskim pomnika Mikołaja Kopernika. Claudia Czok wygłosi wykład o życiu, twórczości i działalności Fridricha Tiecka - rzeźbiarza, który jest autorem monumentu. Magadalena Niedzielska przedstawi historię toruńskiego pomnika, zaś Janina Mazurkiewicz opowie o innych pomnikach toruńskiego astronoma w Polsce i na świecie. Janusz Krause razem z Małgorzatą i Sławomirem Musielami **opowiedzą o techniczno - warsztatowych problemach konserwatorów, pracujących przy pomniku Mikołaja Kopernika - przypomnieć należy, że monument astronoma przeszedł ostatnio bardzo gruntowny "lifting".
Właśnie 150-rocznica pojawienia się Kopernika przez Ratuszem Staromiejskim będzie też okazją do ponownego, symbolicznego odsłonięcia monumentu po zakończeniu prac konserwatorskich. Pomnik wyglądać będzie prawie identycznie, jak przed półtora wiekiem - konserwatorzy odbudowali historyczny zdrój przed pomnikiem.
