Czy ten plan zostanie zrealizowany? Decyzja należy do radnych. Zapadnie ona w najbliższą środę podczas sesji rady miejskiej. Jeśli rajcy dadzą urzędnikom "zielone światło", to obligacje zostaną wyemitowane do końca roku, ich wykup zaś nastąpi w latach 2019-2021.
Zdobytą w ten sposób kwotę pracownicy ratusza zamierzają przeznaczyć na wykup wyemitowanych w 2010 roku papierów dłużnych.
Dzięki temu urzędnicy chcą droższy pieniądz zamienić tańszym. Obecnie bowiem, ze względu na korzystną sytuację na tzw. rynkach finansowych, marża od obligacji może być niższa nawet o 1,7 proc. od tej z 2010 roku.
W ostatecznym rozrachunku, wymiana starych obligacji na nowe, sprawi, że miasto będzie mniej wydawało na obsługę swojego długu.
Przeczytaj także: - Nie chcę dopłacać do Solanek - prezydent Grudziądza mówi, dlaczego prezes Geotermii musiał odejść
Nowy kredyt na nowy rok
14 milionów złotych to nie jest jedyny dług, jaki zamierzają zaciągnąć urzędnicy w najbliższych tygodniach.
Na początku stycznia, jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty zgodnie z planem, poznamy bank, od którego miasto chce pożyczyć do 20 mln zł. Będzie to kredyt krótkoterminowy działający na zasadzie odnawialnej linii kredytowej.
Pożyczone pieniądze zostaną przeznaczone na łatanie dziury w przyszłorocznym budżecie miasta. Spłata ma nastąpić do końca 2015 roku.
Z dołączonego do dokumentacji przetargowej wykazu wynika, że na koniec września tego roku dług samorządu wynosił ponad 236 milionów złotych.
W projekcie budżetu miasta na przyszły rok na obsługę długu samorządu zarezerwowano nieco ponad 8 milionów złotych.
Czytaj e-wydanie »